avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters57911

Activitate ContSters57911

Buna ziua,
Sunt angajata la un Spital Judetean de Urgenta, functia de asistent medical. Am absolvit in 2002 Colegiul Universitar Medical din cadrul UMF- medicina generala, cu titlu de asistent medical diplomat, specializarea asistent medical.In 2003 am fost incadrata la unitatea mai sus mentionata cu sudii Scoala postliceala - mi s-a spus ca, ei nu au auzit de forma de invatamant studii superioare de scurta durata pentru asistenti medicali. In perioada ianuarie 2008- 10 decembrie 2009 am fost in concediu de cresterea copilului pana la vartsa de 2 ani.
Am depus si o cerere catre directiunea institutiei, in care am solicitat recalcularea salariului conform studiilor absolvite. Nu am primit inca nici un raspuns .
In 11 decembrie 2009 am reluat activitatea la locul de munca, am absolvit testul de evaluare, cu nota maxima, in 22 ianuarie 2010. In urma acestui test salarul de baza a ramas acelasi cu cel din 2007, inainte de a pleca in concediu de cresterea copilului. M-am interesat la serviciul de salarizare din cadrul institutiei, insa, am primit raspuns verbal - "nu sunt bani pentru nimic anul acesta (2010)" asta inseamna ca raman cu acest salar pana in 2011, nu e corect .
Va rog sa ma indrumati ce pot face in aceste doua situatii delicate: sa fiu incadrata la locul de munca conform studiilor si referitor la evaluarea dupa revenirea la locul de munca .
Va multumesc anticipat.
Mie mi-au dat salarul de incadrare( salarul care l-am avut atunci cand mi s-a suspendat contractul de munca), din care s-au scazut impozitul, san 6.5 % si cas 9,5 %.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca se impoziteaza si se retin toate cotizatiile la salarul mediu pe unitate pt. nastrea copilului ( conform art. 51, litera c din CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010). Va multumesc anticipat.
Apropo cu "prevazutul",Domnule Elis va rog sa-mi spuneti daca, in ramura sanitara este prevazut a se acorda salar de merit si prima de vacanta, caci in unitatea unde "lucrez" - spital judetean, nu se acorda astfel de prime sau poate ca da, doar ca nu este facut "publica" intre noi, colegii.Va multumesc.
nikol.ilea a scris:

Intr-adevar termenul de raspuns este de 30 de zile. S-ar putea sa va primiti banii atunci cand luati ultimii bani inainte de inceperea concediului de crestre si ingrijire copil.
Cererea ati facut-o in dublu exemplar, astfel incat sa aveti dovada ca ati depus cererea?
Este porevazut acest drep in Regulamentul Intern? Am avut o colega venita din sistemul sanitar si nu a putut beneficia de acest drept pt ca nu era prevazut in Regulamentul Intern al spitalului.

Cererea am facut in dublu exemplar, ce pot face cu ea, sa merg in audienta la director?Sunt in concediu de cresterea copilului de cateva luni.
Ce as putea face sa pot primi macar un raspuns, sa mai fac o cerere? Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma indrumati ce pot face in acest caz: am solicitat acel salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului, in luna mai, insa pana in prezent nu am primit nici un raspuns referitor la cerere. M-am interesat la unitatea respectiva si mi-au spus ca, de ce ma grabesc. Stiu ca, conform legii un raspuns la solicitare se acorda in termen de 30 zile. Mentionez ca lucrez la o unitate bugetara - spital.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Ajutor de somaj
Va multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția Ajutor de somaj
Am sunat la acea agentie de ocupare o fortelor de munca si mi s-a spus ca nu este considerat ca vechime acea perioada de ajutor de somaj, ci doar din anul 2001.
Discuție Ajutor de somaj
Buna ziua,
Am beneficiat de ajutor de somaj dupa terminarea studiilor in perioada 1998-1999 (acele 9 luni si inca cateva), va rog sa-mi spuneti daca se considera vechime in munca sau la pensie? Mai are rost sa obtin acea adeverinta? pt ca atunci cand am terminat ajutorul de somaj nu mi s-a dat nici un documet.Va multuesc.
Deci, daca, dupa revenirea la locul de munca sunt insarcinata si mai lucrez cateva luni (mai putin de 12) atunci beneficiez de indemnizatia pt cresterea copilului.?
Referitor la salar dupa revenirea din concediu de cresterea copilului, am o colega care a sustinut acel examen pt testarea cunostinentelor dupa 30 zile(mentionez ca are studii postliceale si lucram in sistemul bugetar) dar salarul de baza tot nu s-a echivalat cu ceilalti colegi care au aceasi vechime in munca si aceleasi studii (i-au spus ca nu a lucrat 2 ani in aceasta unitate si nu are cum sa-i echivaleze salarul).Va multumesc.