avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Cerghizan

Activitate Cerghizan

A fost un singur controlor. A venit al doilea la putin timp. Eram singura. Ce e de facut? Toata discutia a avut loc inafara autobuzului....
Buna ziua,
Am si eu o intrebare pentru a stii daca este corect sau nu....
Azi dimineata am venit in Cluj mi-am achizitionat bilet pentru autobuz apoi am luat autobuzul am compostat biletul apoi l-am pus in poseta. Pana aici nici o problema. Au venit cei de la Control RATUC, moment in care am inceput sa imi caut biletul. In prima faza am zis nu il gasesc va rog frumos sa imi dati un nou bilet pt ca nu il gasesc. Dl controlor care nu s-a prezentat mi-a spus sa cobor cu dansul pt a rezolva problema. Am coborat si mi-a cerut actul de identitate. I-am dat C.I. si am vazut biletul langa. In momentul in care i-am aratat biletul nu la mai interesat ca el face proces verbal de contraventie ca nu e bun ca ii tarziu. Nici pomeneala. A intocmit Proces Verbal, nu mi la dat la semnat, dar insista sa ii achit suma de 35 lei. Nu este cumva abuz?
Multumesc anticipat.
Chiria nu cred ca o sa am cum sa o recuperez. Chiriasa nu mai are nimic pe numele ei...As vrea macar sa reinchiriez spatiul sa iau ceva de acum incolo si nu sa stau si sa astept degeaba... Iar in contract de chirie scrie doar ca se achita la inceputul lunii...nimic referitor la neplata chiriei...
Multumesc mult.
Am uitat sa zic ca in ctr de inchiriere la art cu reziliere este trecut ca: In cazul in care una dintre parti doreste rezilierea ctr mai repede, este obligata sa transmita o notificare de reziliere cu 60 de zile inainte celeilalte parti. Nu pot sa trimit notificarea si sa astept 60 de zile apoi sa reinchiriez spatiul?
Buna ziua. Am si eu o nedumerire mare...va rog sa ma ajutati...
Problema sta in felul urmator: Am inchiriat un spatiu comercial unei pers juridice in curs de constituire in luna ianuarie. Din acel moment "administratoarea" nu a platit nici o luna de chirie. La inceput a venit pe la sediu. Apoi nimic. Are cheile de la spatiu dar nu trece deloc pe la el. Chirie nu plata facturi nu. Cum pot rezilia ctr fara instanta? Am chemat-o la mediere....nu a venit.
I-am trimis notificare de reziliere a ctr nu a venit...
Multumesc mult
Răspuns la discuția inspector resurse umane
Din cate stiu eu si in cazul angajarii unui referent de resurse umane, persoana angajata trebuie sa aiba de studii in acel domeniu,nu?