avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate daniela_gabriela

Activitate daniela_gabriela

Buna ziua. Am si eu o societate comerciala care a cumparat o balta unde se va face pescuit sportiv. Nu am mai lucrat niciodata cu o firma cu astfel de activitate. Firma cumpara pestele , il arunca in balta iar clientii baltii il pescuiesc. Parerea mea este aceasta : in prima faza infiintat punct de lucru pe balta . 2 . achizitionata casa de marcat si fiscalizata pe punctul de lucru. Firma inregistreaza pestele in cont 3028 si inregistreaza veniturile pe cont 704. Va rog sa mi spuneti daca este corect ceea ce am scris mai sus si daca are nevoie de alte autorizatii etc. Va multumesc !!!
Răspuns la discuția Modificarea TVA de la 24% la 9%
valoarea stocului se tine fara tva dar asa am dat eu valoarea aici
Buna ziua.
La 1 septembrie am faina in stoc de 3717 , tva inclus. Care sunt notele ce trebuie operate pentru modificarea tva la 9% . Este un depozit en-gross. Pretul este de achizitie.

Va multumesc
Buna ziua

Cand se face calculul impozitul pe micro se ia in considerare si impozitul pe profit platit in luna ianuarie cand societatea a fost platitoare de impozit pe profit ?
Va multumesc din suflet !!!!
Hristos a INVIAT !
Am si eu o angajata care pana pe 02.03.2012 a fost in concediu de ingrijire si crestere copil. acum este din nou insarcinata si din data de 12.03-31.03.2012 a adus concediu medical . cum ii calculez acest concediu medical ? nu a lucrat decat perioada 02.03-11.03.2012
Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Infintare sedii secundare
Buna seara
Am si eu nevoie de un model de decizie asociat unic , va rog. Maine tr sa ajung la ONRC dimineata la prima ora. Adresa mea de mail este : daniela_gabriela17@yahoo.com

Va multumesc mult mult de tot!
Răspuns la discuția retinere permis de conducere.
Draga Crystyana, in primul rand eu sunt acuzata ca am parasit locul accidentului nu ca " am omorat sau vatamat " pe cineva deoarece persoanele nu se aflau pe trecerea de pietoni iar politia stie acest lucru iar de spitalizare nici nu se pune problema cat timp la 10 min dupa accident un organ al politiei a vazut starea masinii care nu avea absolut nimic . In le gatura cu rezolvarea pb " la momentul potrivit " dosarul a fost trimis la tribunal iar pe parcursul lunii iulie - septembrie nu s-au judecat dosare pt persoane fizice deoarece erau in vacanta.Dovezile pe care le are politia : masini nu are absolut nimic iar cele 2 persoane nu aveau absolut nimic deoarece politia i-a interogat si le-a vazut starea, constatarea medicului : luxarea gleznei drepte , aceasta rezultand sin caderea sotului peste sotie nicidecum din cauza accidentului.Eu sunt judecata pt parasirea locului accidentului nicidecum ca am dat peste ei deoarece se aflau pe strada nu pe trecerea de pietoni. Daca masina avea avarii ei trebuiau sa suporte si reparatiile masinii. Eu sunt si sofer si pieton dar in momentul in care vreau sa traversez prin locuri nepermise ma asigur de 100 de ori . Probabil ca esti numai pieton nicidecum sofer si probabil traversezi pe unde iti este mai usor daca ti se pare normal ceea ce au facut ei si crezi ca eu merit sa fiu pedepsita pe nedrept.

O seara buna !
ma numesc mihaela si am o mare problema.in data de 25.04.2008 ma deplasam pe soseaua colentina din bucuresti si la un moment dat m-am trezit cu doua persoane in fata masini.i-am claxonat dar nu s-au oprit ,intre timp eu am franat,dar nu indeajuns caci i-am atins putin.am oprit masina ,am coborat la cei doi,i-am intrebat ce cauta in acel loc si daca au patit ceva ,dar ei s-au ridicat si au plecat .intre timp un cetatean care se afla in statia de autobuz a inceput sa ma agreseze verbal si se indrepta spre masina .atunci m-am urcat in masina si am plecat.intre timp am sunat un prieten care mi-a spus sa ma indrept spre udristei si sa anunt accidentul.cand am ajuns la obor am fost oprita de un echipaj al politiei rutiere si acuzata ca am plecat de la locul accidentului.le-am povestit ce s-a intamplat si ei m-au insotit pana la udristei.aici a venit un politist care m-a acuzat ca am fugit de la locul accidentului iar cei doi sunt in stare grava la spital ca sunt martori ce spun ca eu nu am oprit.atunci l-am scos la masina ,aceasta neavand nimic ,si i-am cerut sa-mi arate cum puteau cei doi sa fie raniti grav daca masina era in stare buna.,cei doi nu se aflau pe trecerea de pietoni ci cam la 10m in spatele refugiului de tranvai printre masini.aici mi-a fost retinut permisul de conducere pana la solutionarea cazului.nu am primit nici un proces verbal in baza catuia sa-mi retina permisul ,mi-a fost frica sa vorbesc cu familia ,si m-am bazat pe spusele cuiva ca ma va ajuta si-mi voi recupera permisul in maxim o luna.dar au trecut 7 luni si nu am primit nici o veste de la tribunal si nu stiu ce pot face sa-mi recuperez permisul.am auzit,din spuse,ca mai mult de 3 luni politia nu imi poate retine permisul mai ales ca nu eu sunt vinovata . va rog sa-mi raspundeti .as dori chiar sa pot colabora cu cineva sa-mi recupereze permisul.va multumesc.
Răspuns la discuția Test de paternitate
Va multumesc dle Consilier!