avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate afrigioi

Activitate afrigioi

doresc sa construiesc o casa in curtea parintilor. casa vreau sa fie amplasata in partea din spate a curtii care nu are deschidere la strada. in fata curtii sunt doua case - mi s-a spus ca nu mi se poate da autorizatie pentru ca nu am alee de 7 m. in partea din spate as putea sa fac o alee cu care sa comunic la o alee privata - banuiesc ca imi trebuie acordul proprietarilor, dar trebuie sa trec prin curtea unui vecin care este de acord dar are o alta problema - are pe teren mai mult decat in acte si nu are voie sa imi cedeze trecerea pentru ca i-au spus ca nu are dreptul.
cum o rezolv?????
Socrul meu a cumparat in 1998 un teren de 5000 mp. proprietarul i-a dat actul de proprietate in original, un act de vanzare cumparare de mana - semnat si de doi martori si o procura care a expirat acum 4 ani, urmand sa definitiveze actele mai tarziu. Intre timp se pare ca acesta a plecat din tara - cum se pot definitiva actele si intra in drepturi ?
vreau sa imi construiesc o casa in curtea parintilor - lungimea acesteia este de 90 m si latimea de 17 m la poarta si 9 m in capatul opus. La intrarea in curte se afla doua case, eu vreau sa construiesc in spatele curtii - unde nu exista iesire la o alta strada si mi s-a spus ca nu mi se da autorizatie de construire - cum o rezolv??????