Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... amplasarea casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

amplasarea casei

vreau sa imi construiesc o casa in curtea parintilor - lungimea acesteia este de 90 m si latimea de 17 m la poarta si 9 m in capatul opus. La intrarea in curte se afla doua case, eu vreau sa construiesc in spatele curtii - unde nu exista iesire la o alta strada si mi s-a spus ca nu mi se da autorizatie de construire - cum o rezolv??????
Daca terenul este propietatea parintilor cel mai bine ar fi sa va faca un act de vanzare-cumparare pentru portiunea pe care se va afla casa si pentru un drum de acces catre aceasta portiune.
Daca parintii nu doresc sa va vanda terenul atunci va trebui sa construiti cu acordul lor; emiterea autorizatiei de constructie depinde de suprafata pe care o ocupa celelalte 2 case, de planul zonei, de configuratia terenului, etc.
Ar fi bine sa solicitati un certificat de urbanism de la Primarie (de unde va reiesi POT-ul) si sa cereti sfatul unui arhitect.

Din punct de vedere legal si pentru evitarea batailor de cap ulterioare este bine sa deveniti propietarul terenului pe care se va construiti casa.