Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizatie de construire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizatie de construire

doresc sa construiesc o casa in curtea parintilor. casa vreau sa fie amplasata in partea din spate a curtii care nu are deschidere la strada. in fata curtii sunt doua case - mi s-a spus ca nu mi se poate da autorizatie pentru ca nu am alee de 7 m. in partea din spate as putea sa fac o alee cu care sa comunic la o alee privata - banuiesc ca imi trebuie acordul proprietarilor, dar trebuie sa trec prin curtea unui vecin care este de acord dar are o alta problema - are pe teren mai mult decat in acte si nu are voie sa imi cedeze trecerea pentru ca i-au spus ca nu are dreptul.
cum o rezolv?????
problema e un pic mai complicata. Daca proprietarul care doreste sa iti acorde un drept de servitutie nu are acte pe toata suprafata pe care o detine, trebuie sa faca o actiune in uzucapiune pe terenul care nu are acte, insa trebuie sa indeplineasca niste cerinte legale, apoi, daca isi rezolva problema poate sa iti acorde dreptul de servitute.