avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcare proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcare proprietate

Am o problema destul de ciudata . Acum 4 ani am cumparat o casa avand curte comuna cu vecinul din spate . Toate actele sunt ok , au fost verificate de o cunostinta notar ,dar nu am stat sa masor terenul in realitate. In perioada aflata intre semnarea contractului de vanzare cumparare si termenul de eliberare a locuintei vecinul (politist) s-a certat cu vanzatorul (om batran) si si-a mutat gardul cu vre-o doi metri mai in fata , largindu-si curtea personala in dauna zonei comune . Cand am vazut asta m-am uitat pe acte , am pus mana pe ruleta si am vazut ca vecinul se afla cu vre-o 2.5 m pe terenul meu cu gardul si 1m cu casa !!! .Casa lui , spre deosebire de a mea nu are acte , autorizatii -sau daca are ce este in acte nu corespunde cu terenul . L-am confruntat , l-am lamurit (m-am lamurit - a facut-o din cauza ca-si aducea aminte ca prin copilarie cam pe-acolo era gardul lui #-o , dar prin acte nu i-a trecut prin cap sa se uite :O ), am asteptat sa-si mute gardul , pauza... trei ani .De curand a avut pretentia sa-mi repar burlanul aflat acum in curtea lui din cauza mutarii gardului . Chestia asta mi-a pus capac . As vrea sa stiu ce pateste daca-l dau in judecata , eventual cat ar tine procesul (grosso modo ) si poate ceva indicatii cum as putea sa ma protejez . Va dati seama, este un tip iresponsabil , si s-a certat cu toti cei cu care a locuit in curte (batranul - terorizat si-a dat casa foarte ieftin , chiriasul meu - pe care l-a amenintat cu bataia ,iar acum cu mine )
Cel mai recent răspuns: avTodincaVeronica , utilizator 00:20, 1 Mai 2008
aveti la indemna actiunea in granituirea, ce are ca obiect stabilirea limitei dintre cele doua fonduri vecine.
va puteti adresa instantei civile , avand la indemana aceasta actiune reala.Se poate dispune efectuarea unei expertize cadastrale pentru stabilirea limitelor , suprafetelor celor doua fonduri.
Daca este actionat in instantza , el poate fi obligat la plata de daune materiale , intrucat a stramutat un hotar , proprietate comuna fortata si perpetua fara acordul celuilalt copartas si faptul ca a folosit acea parte a terenul ce nu i apartine.
In limitele dreptului comun , poate fi obligat la plata de daune materiale.
Multumesc . Un mic detaliu nu s-a inteles, "curtea comuna" este alcatuita din doua fasii de teren , una a mea -lata de 1m si una a vecinului lata de 1.4m (el fiind in spate trebuia sa aiba cale de acces) - alaturate .
In plus as vrea sa stiu ce se intampla cu casa lui - ce se afla cam cu 1 m pe terenul meu . La finele procesului este improprietarit cu acea suprafata :-/ ?! . Eu o sa fiu scos din posesie ? (Banuiesc ca nu o sa-i darame o bucata de camera, nu..)


daca aveti curte comuna, la ce s-a mapi pus gard?
Oricum, pentur terenul ocupat trebuie sa faceti actiune in granituire si obligatia de a face, respectiv mutarea gardului, potrivit situatiei cadastrale.
Daca vecinul nu este proprietar tabular, insa, este o problema pentru ca trebuie sa va judecati cu proprietarul tabular, adica cine este inscris in Cartea Funciara. Insa impotriva posesorului neproprietar aveti la indemana o actiune in revendicare pentru suprafata de teren, proprietatea dumneavoastra, ocupata in mod abuziv.
Cel mai bine este sa vedeti un avocat pentru a vedea ce acte aveti dumneavoastra si ce acte are vecinul, pentru ca, in functie de situatia concreta din acte sa urmeze calea cea mai eficienta.
Pe teren sigur este proprietar tabular .Pe casa ma indoiesc .
imagine:


Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 23 Mai 2008
Ahernar, utilizator
proprietarul terenului este si proprietarul constructiei in virtutea accesiunii.

Alte discuții în legătură

Obstructionarea accesului la casa a autovehicolului HeniuV HeniuV In primul rand scuze, am scris autovehicol, in loc de autovehicul. E putin complicat, dar sper sa ma ajutati. Suntem trei proprietari. Accesul la drumul de la ... (vezi toată discuția)
Servitutea de trecere NeamtuAurel NeamtuAurel Doresc sa actionez in judecata vecinii pentru servitutea de trecere,insa cum pot sa fac ca in aceasta judecata instanta sa aiba si o alta varianta in cazul ... (vezi toată discuția)
Actiune in granituire ? aartist aartist Am o ruda la tara care se confrunta cu urmatoarea problema: - vecinul situat la vestul proprietatii sale a intrat cu gardul si doua constructii pe terenul ... (vezi toată discuția)