Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte de proprietate

Socrul meu a cumparat in 1998 un teren de 5000 mp. proprietarul i-a dat actul de proprietate in original, un act de vanzare cumparare de mana - semnat si de doi martori si o procura care a expirat acum 4 ani, urmand sa definitiveze actele mai tarziu. Intre timp se pare ca acesta a plecat din tara - cum se pot definitiva actele si intra in drepturi ?
Se poate cere in instanta pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare-cumparare autentic in contradictoriu cu vanzatorul. Probabil ca vor fi chemati ca martori cei inscrisi in inscrisul sub semnatura privata. Daca se adevereste faptul ca vanzatorul este plecat din tara, acesta va fi citat in strainatate.
intentati actiunea impotriva celui care v-a vandut terenul, il chemati prin citare internationala si obtineti o hot. care sa tina loc de act de v-c.

www.avocatura.cabanova.ro
Actul pe care l-ati facut de mana nu este vanzare fiindca nu a fost incheiat la notar. Cel mult valoreaza o promisiune de vanzare care e prescriptibila in 3 ani de la data incheierii antecontractului. Asa ca nu prea vad cum s-ar putea face o actiune in instanta.
icsulescu a scris:

Actul pe care l-ati facut de mana nu este vanzare fiindca nu a fost incheiat la notar. Cel mult valoreaza o promisiune de vanzare care e prescriptibila in 3 ani de la data incheierii antecontractului. Asa ca nu prea vad cum s-ar putea face o actiune in instanta.

as vrea sa stiu in ce conditii poate fi denuntat un contract de vinzare/cumparare a unui apartament cu clauza viagera.
multumesc!
Incercati sa dati cateva amanunte ( parti contractante, cand s-a incheiat, cine doreste desfiintarea contractului, etc). Nu putem discuta la modul general sau ipotetic, fiecare cauza are particularitatile ei, deci dati-ne putina informatie.