avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate Klaudio1495

Activitate Klaudio1495

Salutari. Prietena mea este din Republica Moldova, iar in prezent munceste in Romania cu contract legal. Problema este ca inca nu am aplicat pt permis de sedere, iar limita de sedere de 90 zile pe teritoriul Romaniei a depasit o. Se poate aplica in continuare pt permis sau ii va fi pus deport in Republica Moldova?
Buna ziua. Am fost inundat de catre vecinul de deasupra, nefiind prima oara cand mi se intampla lucrul asta. Am sunat la firma de asigurari cu care am incheiat o polita de asigurare facultativa, dar m au instiintat ca este nevoie ca asociatia de proprietari sa constate cine este vinovatul daunei produse. Blocul in care locuiesc nu are infiintata o astfel de asociatie. Ce alta modalitata legala exista pt a constata provenienta daunei produse de catre vecin? Multumesc anticipat
Multumesc pt raspunsurile de pana acum. Revin cu un update.
Am chemat un instalator care sa constate exact de unde provine problema. Vecinul de deasupra mea avea o teava de pexal fisurata care trecea printr un perete fals din holul locuintei, iar de acolo se scurgea pe tavanul si peretele meu din hol. Despagubiri nu vor sa mi dea, iar pagubele sunt destul de severe zic eu. De altfel, eu locuind la etajul 1, scurgerea s a prelins pana pe casa scarii de la parter. Daca doriti, pot atasa si poze cu stadiul de deteriorare al peretilor.
Asigurare facultativa neavand, ma sfatuiti sa merg pe cale legala si sa i denunt in instanta?

Mai trebuie sa precizez ca s a ajuns in stadiul acesta fiindca eu am fost plecat din tara de circa o luna si m au sunat vecinii de la parter ca au observat apa pe tavanul de la casa scarii si am revenit in tara.
Daca un vecin mi a facut inundatie in apartament si mi a deteriorat tavanul si peretii unei camere, la cine trebuie sa ma adresez ca sa constate pagubele suferite de mine, implicit cat e necesar sa primesc despagubiri de la acel vecin?