avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate alexteo

Activitate alexteo

Buna seara
am un credit de nevoi personale cu ipoteca in urmatoarele conditii:
moneda CHF; dobanda: variabila, calculata in functie indicele de referinta si de marja bancii;indice de referinta:LIBOR la 3 luni; marja: 4.9% puncte procentuale pe an, variabila.Dobanda la creditul acordat este stabilita ca un procent anual.In cazul tipului de dobanda variabila, aceasta se revizuieste la fiecare 3 luni in functie de noua valoare a indicelui de referinta si marja bancii, prima modificare avand loc la 3 luni de la data tragerii.Dobanda este stabilita in functie de indicele de referinta la care se adauga marja variabila a bancii.Dobanda se poate modifica in functie de variatia indicelui de referinta si a marjei, conform deciziei bancii.In cazul in care indicele de referinta variaza cu minim 0.25 puncte procentuale ( in plus/minus ) fata de valoarea initiala a acestora/ la cea mai recenta modificare, dupa caz, Banca poate modifica dobanda in consecinta, conform deciziei sale. Avand in vedere faptul ca dobanda poate varia in functie de indicele de referinta, informatie publica, Imprumutatul este obligat sa urmareasca fluctuatiile indicelui de referinta si sa se prezinte la banca ori de cate ori va fi necesar pentru a primi noul grafic de rambursare aferent considerat acceptat automat de catre imprumutat fara a fi necesara semnatura lor si indiferent daca acestia au primit sau nu graficul de rambursare.In cazul in care banca modifica marja, conform deciziei sale, noua rata a dobanzii va fi comunicata imprumutatului prin scrisoare impreuna cu noul grafic de rambursare aferent considerat acceptat automat de catre imprumutat.
Bun, acesta este contractul!
Va intreb daca in aceste conditii banca nu face un abuz prin notificarea prin care ma informeaza ca dobanda a crescut cu 2%, in conditiile in care banca elvetiei a redus dobanda de referinta cu 2% fata de data la care sau calculat dobanzile pe care le am de platit, plus ca francul elvetian a suferit o devalorizare de aproximativ 5% fata de data la care am incheiat contractul.
In concluzie: daca toti acesti 'indici" sant in scadere mie cel putin nu mi se pare normal ca dobanda sa-mi creasca. Adica toate sant in scadere iar onorata banca s-a gandit sa faca invers, plus ca in notificare imi aduce la cunostinta ca rata va fi mai mica decat pana acuma.
Cu multumiri.
Buna ziua
doresc sa stiu care este procedura de recuperare a taxei auto pentru prima inmatriculare
si cine ma poate ajuta
cu multumiri
simplu : administrator angajat prin carte de munca si o parte din asociatie vrea sa scape de el
motive: cat china !
Buna seara
santem o asociatie de locatari care dorim sa schimbam administratorul de asociatie
as vrea sa stiu care este calea legala si ce implica acest proces din partea asociatiei.
Vreau sa completez ca blocul este format din doua scari si vreau sa stiu daca se pot
separa cele doua scari in privinta administratiei.
Cu multumiri
Multumesc din tot sufletul pentru raspunsurile d-voastra.
O zi buna
Multumesc din suflet pentru raspunsul propmt si imi cer scuze pentru greseli de ortografie , inca o data mii de multumiri
O zi buna
Buna seara
Multumesc din toata inima =D> pentru raspunsurile prompte pe care le-am primit din partea d-voastra.Dar :-/ in continuare am o mare mare nedumerire si anume : am incheiat cu mama mea un contract de intretinere cu drept de uzufruct viager unde #-o notarul la care am incheiat contractul ne-a confirmat ca este singurul act care nu poate fi atacat de nimeni inafara de mama mea, pana aici toate bune si frumoase :D dar :"> reprezentantii bancilor au sustinut tocmai contrariul :O si anume ca aceasta forma de contract este cel mai usor atacabil :-/ ,nu stiu acuma cui sa dau crezare?!?
Cu mii de multumiri.
Buna ziua
Am incheiat cu mama mea un contract de intretinere cu uzufruct viager si doresc sa stiu care este procedura de a aplica pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca.Mentionez ca si mama mea este de acord cu ipotecarea apartamentului, iar ca si drepturi este trecut in contract urmatoarea fraza: "Intretinuta consimt la intabularea dreptului de proprietate asupra apartamentului, a partilor indivize comune si a dreptului de folosinta asupra terenului atribuit in schimbul intretinerii in favoarea intretinatorului si solicit intabularea dreptului de uzufruct viager precum si notarea in CF a obligatiei de intretinere si inmormantare in favoarea subsemnatului, garantandu-l pe intretinator de raspunderea oricaror evictiuni" .
Cu multumiri.
da,contractul de intretinere este legalizat la notar si citez din contract "Intretinuta consimt la intabularea dreptului de proprietate asupra apartamentului, a partilor indivize comune si a dreptului de folosinta asupra terenului atribuit in schimbul intretinerii in favoarea intretinatorului si solicit intabularea dreptului de uzufruct viager precum si notarea in CF a obligatiei de intretinere si inmormantare in favoarea subsemnatului, garantandu-l pe intretinator de raspunderea oricaror evictiuni" .
Am incheiat cu mama mea un contract de intretinere cu drept de uzufruct viager si doresc sa stiu daca exista vreo posibilitate de a aplica pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca? sau care este procedura de a obtine un asemenea credit cu ipoteca?
Va multumesc