avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1328 soluții astăzi
Forum Activitate jhonnylaslo

Activitate jhonnylaslo

Salut. Un prieten de ai mei are un cont platit pe un website. In contractul cu acel website se spune ca nu are voie sa dea contul si altor persoane dar mi l-a dat si mie. De ce pot sa fiu acuzat eu? Nu am salvat si facut nimic cu acel cont, doar am vazut continutul protejat de parola.

Mersi.
Buna ziua. Daca am semnat un contract cu o clauza de confidentialitate pentru suma de bani specificata in el si e nevoie de acea informatie intr-un proces civil, se considera ca nu am respectat contractul?
Practic va afla acea suma judecatorul si partile implicate.
Răspuns la discuția Proces civil - atingerea imaginii
Ok, nu inteleg cum depinde de ceva faptul ca eu am postat un video si cineva a comentat cu o injuratura la adresa unei persoane care s-ar putea identifica din video. Daca persoana e CEO eu raspund pentru comentariul facut de altcineva si daca e vanzator la gogosi nu raspund?

De asemenea, daca vineva te roaga sa stergi o injuratura pe care ai postat-o pe facebook si tu o stergi, e admisibil sa te dea si in judecata dupa ce te-ai conformat? Practic fapta nu mai exista. Nu cred ca depinde de nimic asta.
Salut. Am un proces civil cu o persoana juridica in legatura cu un video din mendiul online. In acel video fac niste acuzatii fara sa dau nume dar in titlul acelui video apare scris numele unei companii.

Dupa postarea video-ului compania mi-a trimis o cerere prin care sa sterg acel video dar eu am sters doar din titlu numele sau. La cateva saptamani dupa, am fost dat in judecata pentru atingere adusa imaginii companiei in legatura cu acel video si cu comentariile oamenilor de sub acel video.

Intrebarile mele sunt:
1. Pot sa mai fiu dat in judecata daca m-am conformat partial cererii lor de a sterge numele din titlu avand in vedere ca acum nu mentionez nicaieri numele lor (in video)?
2. Pot fi acuzat ca nu am sters comentariile de sub acel video daca oamenii si-au dat seama despre cine vorbesc si au acuzat companiia respectiva cu nume ca face lucruri imorale?

Multumesc.
Buna ziua, intr-un contract medical cu o clinica privata am urmatoarele 3 paragrafe din care inteleg ca in eventualitatea unui malpraxis sau eroare medicala daunele date de instanta nu pot sa depaseasca suma platita de mine. Asa este sau nu am inteles eu bine?

Adica daca platesc serviciile unei operatii in valoare de 1000 euro si medicul greseste iar eu raman cu o problema grava din cauza lui daunele pot sa fie de maxim 1000 euro?

10.1. Responsabilitatea actului medical revine medicului curant, ales de Pacienta, care are calitatea de medic angajat / colaborator al Maternitatii, culpabilitatea fiind stabilita conform normelor medicale ale Colegiului Medicilor.
10.2. In cazul unei culpe medicale stabilite prin decizie definitiva a Colegiului Medicilor sau printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, instanta competenta va stabili daunele aplicabile coroborat cu Onorariul incasat de Prestator.
10.3. In cazul unor neintelegeri intervenite intre parti, acestea se obliga sa efectueze cel putin doua intalniri pentru rezolvarea diferendelor pe cale amiabila. In orice caz, raspunderea Maternitatii nu va putea fi superioara sumelor incasate de la Pacienta.

Multumesc.