avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate alex_76

Activitate alex_76

pe scurt: sot, sotie, copil stabiliti de doua luni in strainatate, (rezidenti), din care doar sotia lucreaza cu contract. In cazul unei divort sotul va reveni acasa iar sotia va ramane in strainatate. Copilul unde va ramane in tara sau in strainatate?
Multumesc! In acest moment sotul se poate intoarce acasa cu copilul chiar daca nu are acordul sotiei ?

Multumesc!
As dori sa stiu daca in ceea ce priveste virarea salariului pe card, este legala in sensul ca angajatorul sa isi oblige angajatii sa opteze pt o banca impusa de el fara a se oferi cel putin o alta alternativa.
multumesc
Referitor la prima problema si anume incredintarea copilului as dori sa va intreb care sant criteriile dupa care se stabileste perioasa, (intervalul), de vizitare in situatia in care copilu va fi incredintat mamei. Spun asta intrucat ma consider un tata cu nimic mai prejos (exceptand faptul ca nu pot fi mama ), decat este considerata mama. Comportamentul meu fata de copil este unul foarte bun, fiind o persoana calma si foarte echilibrata. In aceste conditii nu mi se pare corect sa am drept de vizita doar la doua saptamani asa cum am mai citit pe site.
Deasemeni nu pot spune ca mama nu a avut un comportament bun pentru copil.Cu alte cuvinte se poate afirma ca atat mama cat si tata au avut un comportament exemplar. In astfel de cazuri nu se poate vorbi de egalitate, sau unii sant mai presus decat altii.
va multumesc!
Sant constient de importanta mamei in viata unui copil si aici ma refer la cazul cand relatia nu mai merge. Eu as dori sa am grija de copil, sa-i ofer tot ce are nevoie. Ma gandesc e greu de a obtine incredintarea copilului. Sa inteleg ca primul lucru ar fi sa incerc o intelegere cu mama copilul, in caz contrarmergandu-se in instanta. In astfel de situatii am sanse sa-mi vad copilul, sa merg in concediu cu el, sa ies la plimabare? Ce se intampla cu unele bunuri cum ar fi masina respectiv teren?
buna seara
In urma unei relatii de concubinaj prietena mea a nascut un copil, ce a fost recunoscut de mine (tatal) chiar de la nastere, copilul luand numele meu. Totul a mers bine si frumos (timp de aprox 3 ani- timp in care am locuit impreuna), pana cand acum cateva zile a intervenit despartirea. Ce drepturi voi avea eu de acum incolo?
Va multumesc!
noapte frumoasa!