Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata salariului pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata salariului pe card

As dori sa stiu daca in ceea ce priveste virarea salariului pe card, este legala in sensul ca angajatorul sa isi oblige angajatii sa opteze pt o banca impusa de el fara a se oferi cel putin o alta alternativa.
multumesc
Angajatorul incheie conventie salarii cu banca unde are un cont curent cu rulaj mare, contul pricipal cum ar veni, unde ruleaza cei mai multi bani. Nu cere angajatului acceptul, va dati seama , altfel fiecare ar vrea cate o banca...iar demersul acesta este legal fara indoiala.
Doina Elena, Consultant resurse umane
Curtea Constituţională a statuat că plata obligatorie pe card a salariilor este neconstituţională .
Dar salariatul poate cere eliberarea unui card (de catre banca agreeata de el sau cea recomandata de firma) si poate fi de acord cu virarea salariului in card.
Firmele solicita salariatilor sa-si deschida cont la aceiasi banca pentru ca operatiile de alimentare a cardurilor sa fie usurate.