avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate DarkLove

Activitate DarkLove

Buna seara! Am urmatoarea situatie: stau impreuna cu mama intr-un apartament; mama este proprietarul apartamentului, insa este plecata in italia, iar eu am nevoie sa fac sediul unei firme. care este procedura? Trebuie sa imi trimita o procura, iar eu sa o traduc si sa o legalizez in Romania?
Va multumesc anticipat pentru lamuriri!
Alexandra
Discuție Pensie de urmas
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti pana la ce varsta pot beneficia de pensia de urmas dupa tata. Anul acesta am terminat facultatea, si m-ar interesa sa ma inscriu la master. Pot primi pensie pana termin masterul? Am 22 de ani.
Multumesc anticipat!
Nici la aceasta data nu au facut recurs. Unde ma pot interesa daca au primit sau nu comunicarea?
Si daca li s-a comunicat, cand si cum pot inchide procesul, ca decizia sa ramana irevocabila?

Va multumesc!
Locuiesc in Germania, iar de dosar se ocupa avocatul care este imputernicit. Nu stiu care este adresa de primire a comunicarilor. Cred ca o sa merg sa verific la arhiva. Incep sa am speranta ca nu vor mai face recurs...:)
Va multumesc pentru raspuns! Da, probabil ca fostii proprietari vor primi mai greu solutioanarea, deoarece au domiciluil in alta tara. Oricum, banuiesc ca saptamana aceasta sau urmatoarea voi afla daca au facut recurs sau au renuntat.
O zi buna!
Buna seara! Locuiesc intr-un imobil care este revendicat de catre fostii proprietari. Solutionarea data la apel a fost in favoarea mea, am castigat imobilul. Se precizeaza "cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare".

Avand in vedere ca am primit comunicarea pe data de 16.04, inseamna ca a trecut termenul si fostii proprietari au pierdut dreptul de a face recurs, iar hotararea devina irevocabila?
Sau este vorba de 15 zile lucratoare, caz in care, avand in vedere ca au fost zile libere de sarbatori, ultima data ar fi 14 mai?

Este posibil sa nu primesc prin posta citatia daca ei au facut recurs?
si cum as putea verifica daca au facut recurs sau nu?
Multumesc anticipat!