Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale procura din afara Romaniei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

procura din afara Romaniei

Buna seara! Am urmatoarea situatie: stau impreuna cu mama intr-un apartament; mama este proprietarul apartamentului, insa este plecata in italia, iar eu am nevoie sa fac sediul unei firme. care este procedura? Trebuie sa imi trimita o procura, iar eu sa o traduc si sa o legalizez in Romania?
Va multumesc anticipat pentru lamuriri!
Alexandra
Mama dumneavoastra poate sa dea procura la consulatul sau ambasada romana din aceea tara. Si astfel, nu mai trebuie tradusa.
Sau o da la un notar din aceea tara si o traduceti si legalizati in Romania.
Mama dvs trebuie sa va dea o procura dar poate face acest lucru la consulat , lucru care va va scuti de traduceri legalizate!
B-)
Sau mama d-v poate semna un contract de comodat pentru locuinta aceea .....;)
cu siguranta ca un contract de comodat, semnat chiar si prin fax, este cea mai ieftina si mai simpla modalitate de rezolvare a problemei.
si nici nu va mai plimbati pe la ambasata, consulat sau notariat.
Totusi, contractul de comodat trebuie depus in original....si nu cel primit prin fax.