Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale procura din afara Romaniei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

procura din afara Romaniei

Buna seara! Am urmatoarea situatie: stau impreuna cu mama intr-un apartament; mama este proprietarul apartamentului, insa este plecata in italia, iar eu am nevoie sa fac sediul unei firme. care este procedura? Trebuie sa imi trimita o procura, iar eu sa o traduc si sa o legalizez in Romania?
Va multumesc anticipat pentru lamuriri!
Alexandra
Tocmai aici e paradoxul D-na avocat, ONRC brasov nu primeste la inregistrare decat copie legalizata a contractului de comodat .......:sorry:, dar foarte bine ati punctat=D> de preferabil ca acest contract sa fie in original, intocmit printat si trimis in 3 sau 2 exemplare prin posta mama il semneaza si il trimite inapoi
depinde de procura.pentru a o folosi in Romania aceasta trebuie sa fie in limba romana.
la ORC Bucuresti tocmai am depus 3 (trei) dosare de schimbare de sediu, am folosit un contract de comodat incheiat prin fax, transmis la biroul meu prin fax. nimeni n-a comentat nimic, dosarele au fost admise fara probleme.

nu vad de ce ORC Brasov cere altceva, dar stiu si eu ca fiecare institutie are propriile pretentii (una e la Ploiesti, alta e la Bucuresti, parca ar fi in tari diferite #-o ).

Poate totusi initiatoarea subiectului e din Bucuresti, si atunci e valabil ce am sustinut mai sus.
ContSters79137, utilizator