avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2183 soluții astăzi
Forum Activitate John65

Activitate John65

Din pacate cele 15 zile sau scurs, am aflat prea tarziu. Dar banii pe prioada ianuarie septembrie au fost opriti din salariu si trimisi de catre societatea la care am lucrat.
Indrumare executare silita, Buna seara, la data de 15 octombrie 2017 in urma unei hotarari judecatoresti sa oprit 25% din salariu pentru intretinere minor, pana la data de 1 noiembrie 2023 aceasta suma sa retinut regulat pe toata perioada. In data de 1 noiembrie mi am schimbat locul de munca, aici nu am mai avut poprire pe salariu in acest caz am trimis fostei sotii 25%la suta din salarizarea cuvenita pe noiembrie, in ianuarie am procedat la fel. Dupa circa 2 saptamani banii nu au fost ridicati si au fost intorsi la mine, aceiasi situatie sa intamplat si cu salariul pe decembrie a fost returnat. Pe data de 11 ianuarie primesc citatie de la un executor pentru plata a 9500 lei suma pentru neplata pensie intrtinere perioada ianuarie -septembrie 2023 ceea ce nu este adevarat. Ce as putea face in aceasta situatie? Va multumesc frumos!
Buna seara Doamna ,nu am nici o comunicare si nici un proces verbal,dupa 3 ani de la poprire a 1/4 din salariu am primit instiintare de plata a 4035 lei cheltuieli executor,as putea sa va trimit aceasta comunicare la o adresa? Va multumesc frumos.
Buna seara,in urma unui divort cu copil am avut multe probleme cu fosta sotie,am incercat sa platesc la timp banii de intretine insa in anul 2019 fosta sotia sa gandit sa mearga la executor pentru a mi pune oprire pe 1/4 din salariu,am platit regulat de 3 ani iar acum citatie de la executor pentru o plata de 4000 lei reprezentand cheltuieli de judecata,sre poate contesta aceasta suma sau anula?Va multumesc.
Buna seara,am putea disuta problema mea altfel ,un nr.de contact se poate?
Eu nu ma pricep la legi,este logic ce spuneti,dar daca notarul spune ca nu se poate si numai la judecatorie pot rezolva,nu stiu cum sa procedez!
Am vorbit cu un notar i am explicat situatia si mi a zis ca nu se mai fac succesiuni fara titlu de proprietate.
Tatal meu a primit terenul si casa de la bunicul prin testament cu acordul celorlalti frati,a construit casa impreuna cu mama care a decedat in urma cu 13 ani,de 6 luni a murit si tatal meu dupa care vreau sa fac aceasta succesiune,tatal meu a avut casa si terenul pe rol la primarie pentru care taxele si impozitele au fost platite la zi.Eu nu ma pricep prea bine la ce as putea spune,nu stiu de ce este nevoie tocmai de asta am nevoie de un avocat care sa mi spuna exact ce documente sau acorduri imi sunt necesare pentru a incepe aceasta actiune.
Casa a fost construita de parintii mei pe un teren care a fost lasat cu acte de parintii tatalui,eu mai am o sora care nu doreste nimic din ce au lasat parintii nostrii.
Tatal meu nu a avut act de proprietate,in acest caz nu putem face succesiunea la notar.