avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate CPE

Activitate CPE

Multumesc,

Arborii nu erau bolnavi, erau sanatosi, nu erau marcati (am mai cautat pe net si am inteles ca trebuie aprobare de la Ocolul Silvic si insemnare pentru taiere, chiar daca nue fond forestier, iar momentan parerea mea este ca faptele intra si la inselaciune). Intre timp am mai discutat cu proprietarul, i-am spus ca ii fac plangere la politie pentru ca a taiat fara aprobare de la ocolul silvic si pentru inselaciune. A zis acum ca nu mai taie, dar daca se intampla din nou o sa fac direct plangere undeva.

Multumesc.
Adica sa fac plangere la politie? Mi-e ca ma trezesc trimis la plimbare, nefiind inca proprietar pe teren. Nu ma pricep, de asta am si pus intrebarea aici. Are vreun suport legal pentru ceea ce face?
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am platit avansul pentru o parcela de teren extravilan, categoria faneata, cu un numar de brazi seculari pe acesta.
Finalizarea cumpararii mai dureaza datorita procedurilor pentru extravilan, dar in acest timp proprietarul a inceput sa taie copacii.
Mentionez ca acesti copaci au fost un motiv principal pentru a cumpara acest teren, dar nu m-am asteptat la asa ceva si nici nu am scris in antecontract ceva legat de genul asta. Proprietarul sustine ca terenul e inca al lui si ca face ce vrea. Daca renunt la teren pierd valoarea avansului...
Cum pot sa il opresc?

Multumesc,
Constantin
Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un teren extravilan care este in curs de intabulare, are cadastru, dar intabularea dureaza de ceva vreme.
Cunosc reguile de vanzare si drepturile preemptorilor, dar de la primarie mi s-a spus ca trebuie sa astept intabularea ca sa poata fi dat anuntul cu oferta de vanzare.
Am gasit niste articole legate de acest subiect, in care se spune ca se poate de fapt efectua vanzarea si fara intabulare, de exemplu:
[ link extern ]
Intrebarea e:
Se poate finaliza vanzarea fara intabulare, sau nu?

Va multumesc,
Constantin Petra
Răspuns la discuția Proces ANI - citatie martor
Multumesc, este clar.
Răspuns la discuția Proces ANI - citatie martor
Multumesc de informatii.
Conform aliniatului 5, "Aceste sume se platesc martorului imediat dupa infatisare, iar expertului si interpretului, dupa ce si-au indeplinit insarcinarile".

As putea intelege ca totul va decurge de la sine, dar ma indoiesc.
Trebuie sa fac o anumita cerere, sa prezint dovezi pentru cheltuieli?
De exemplu, sunt acceptate facturi de benzina? (m-ar mira).

Aliniatul 6 mi se pare ciudat, dar nu cunosc obligatiile angajatorului in acest caz, o sa intreb.
Buna ziua,

Sunt din Bucuresti, am fost citat ca martor impreuna cu sotia intr-un proces intentat de ANI (am cumparat niste bunuri de la o anumita persoana, procesul fiind intentat ulterior).
Singura problema este ca procesul este la Cluj, la mijlocul saptamanii, insemndand ca trebuie sa-mi iau concediu minim o zi. Din cate inteleg, sunt indreptatit cel putin la recuperarea cheltuielilor de deplasare.
As dori sa aflu care este modul prin care pot recupera acesti bani, deoarece, cu sau fara valoarea zilei de munca pierdute, nu e o suma neglijabila.

Va multumesc,
Constantin
Aici probabil aveti dreptate, desi asta ii transforma in ochii mei in pinocchio++, deoarece le-am comunicat de la inceput ca tin la termenul de livrare foarte mult, deoarece voiam sa o aduc pe doua roti inainte sa dea prima zapada, fiind o distanta mai mare de 500 km.
O sa mai astept, dar consider ca e dreptul meu sa nu mai accept nicio intarziere.

Constantin
Nu, nu am serie de sasiu, singurele mentiuni particulare sunt anul de fabricatie si culoarea...

Situatia a fost cam asa:

Am platit avansul, mi s-a spus ca moto este in Ungaria si va fi adusa.
Peste doua saptamani mi s-au cerut restul banilor pe motiv ca vor sa o plateasca integral ca sa o poata aduce, ceea ce am si facut.
Peste inca o saptamana mi-au spus ca motocicleta nu a ajuns in Ungaria, ca trebuie sa plece de la fabrica din Germania, si ca or sa ma anunte cand o incarca in Ungaria.
Peste inca o saptamana mi-au spus ca a ajuns in Ungaria si o incarca.
Peste inca doua zile mi-au spus ca cei din Germania au intrat in concediu de sarbatori si ca nu o pot aduce (???), si ca imi ofera RAR-ul gratis + prima revizie ca sa o aduca dupa sarbatori; am acceptat cu conditia sa imi trimita o oferta scrisa si semnata, care nu a mai venit si nici nu au mai fost de gasit o perioada.
Martea trecuta unul dintre ei mi-a spus ca motocicleta nu a fost inca platita (??) iar printr-o cunostinta am aflat ca au folosit banii pentru a plati altceva (nu cred ca asta e important).
Astazi i-am sunat (mentionand OPC-ul si instanta) si mi-au spus ca a fost platita si ca vineri trebuie sa ajunga si vor trimite oficial si oferta pe care mi-au propus-o.

Toate astea sunt relatate exact in ordinea faptelor iar incoerenta cronologica nu mi se datoreaza.

Va multumesc,
Constantin