Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare teren extravilan in curs de intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare teren extravilan in curs de intabulare

Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un teren extravilan care este in curs de intabulare, are cadastru, dar intabularea dureaza de ceva vreme.
Cunosc reguile de vanzare si drepturile preemptorilor, dar de la primarie mi s-a spus ca trebuie sa astept intabularea ca sa poata fi dat anuntul cu oferta de vanzare.
Am gasit niste articole legate de acest subiect, in care se spune ca se poate de fapt efectua vanzarea si fara intabulare, de exemplu:
[ link extern ]
Intrebarea e:
Se poate finaliza vanzarea fara intabulare, sau nu?

Va multumesc,
Constantin Petra
CPE, utilizator