avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate Silviu Gabriel

Activitate Silviu Gabriel

Unchiul meu este prin alianta,din casatoria mătușii mele,care a decedat.Matusa mea are 2 frati(tatal meu care a decedat,fratele ei care este situat in noua zeelanda).unchiul are o fata din prima casatorie care nu a mai păstrat legatura de 10 ani.Care sunt demersurile prin care poate sa îmi lase proprietatea,ce acte necesita si un cost aproximativ?este nevoie de procura sau declarație din partea celuilalt unchi care este situat in noua zeelanda cum ca ar renunta la drepturi?este posibil un act de donatie?tin sa mentionez ca asta se va intampla dupa decesul lui.Se poate face vreun act cu el in care sa intru in drepturi atunci?
Răspuns la discuția Certificat deces
Buna seara,

O cerere tip, ci a mea original si copie, copie de pe certificatul de deces al tatalui, certificatul meu de nastere original plus copie si in 3 saptamani imi eliberează un duplicat de pe certificatul de deces al bunicului. Actele sunt necesare probabil sa verifice sau sa dovedesc ca este bunicul patern.

Corina89 a scris:

Cu placere. Acela ar fi?

Răspuns la discuția Certificat deces
E ok mulțumesc de info, am fost la evidenta populatiei si ma ajuta ce. I de acolo, mi au explicat demersurile

Corina89 a scris:

Sau mai este varianta de a merge la Inspectorul General de Polititie, in Bucuresti exista in zona Unirea, unde se poate merge , facut cerere si se poate afla anul, locul, etc unde a decedat o persoana. Acum ma gandesc ca poate exista asa ceva si in Vaslui/Valcea, pe langa varianta spusa de domnul avocat cu cimitirul, care este o varianta si aceasta Sau puteti merge direct la Primarie etc pe raza unde a locuit daca aveti idee si faceti cerere sa caute in arhiva( au sa bombane daca vb de multi ani), sa zicem ca stiti ca a decedat intre anii x si y...

Răspuns la discuția Certificat deces
Mulțumesc de raspuns. Nu se poate face cerere in Vâlcea? Sa mi elibereze un duplicat? La evidenta populatiei?starea civila? Intreb nu stiu.... E tocmai la capatul celalat al țării.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Copiii lui sau nepotii daca copiii sunt decedati pot solicita o copie a certificatului de deces de la primaria pe raza careia a decedat.
Daca nu stiti unde a decedat mergeti la cimitirul unde este inmormantat si s-ar putea gasi copie de pe certificatul de deces sau actul de inmormantare.

Pot obtine un duplicat sau copie de pe certificatul de deces al bunicului?
Bunicul meu a locuit in Vaslui, eu locuiesc in Vâlcea, din păcate eu nu cunosc nici o ruda sau prieteni din partea lui. Si nu am gasit nici o cale de a da de cineva, sa zic asa. Imi este necesar certificatul lui de deces pentru o succesiune/moștenire de imobil, am posibilitatea sa fac rost printr-o cale de documentul respectiv?
In apartamentul care este ipotecat, mai sunt vreo 14 ani de plata, daca asigurarea de viata a tatalui nu renunța la ea după 5 ani de la imprumut, era alta situatie acum.... Mulțumesc tuturor de informații

gi-jane2 a scris:

da, nu va obliga nimeni sa semnati nimic, daca nu vreti, nu va duceti.
Mama are unde sa stea ?


In caz de neplata raman fara imobil, aia e singura garantie a bancii. Era vorba de refuz de semnare, ce treaba am eu cu imprumutul părinților in acte?am inteles ca sunt mostenitor la. Imobil o data si in caz de deces al mamei mostenesc imobilul si o data imptumutul, intrebarea e in caz de refuz la prezentare si semnarea a nu stiu ce contract?

gi-jane2 a scris:

exista o garantie, casa, ramaneti fara ea.

Multumesc,
Multumesc, mama mea a primit un telefon de la banca sa meargă impreuna cu mostenitorul adică cu mine, in urma decesului al tatalui de acum 3 ani,sa treaca creditul pe numele amandurora, mi se pare dubios intr un fel.In caz de refuz?

Dapix a scris:

După decesul debitorului, creanța este preluată de către moștenitori, în limita bunurilor moștenite.

Dacă refuzați moștenirea, creditorul va scoate la licitație imobilul ipotecat pentru a-și recupera valoarea creditului.

Aveți dreptul să refuzați moștenirea, și astfel nu veți mai prelua împrumutul bancar.

Buna ziua, as dori sa stiu daca la un împrumut ipotecar din anul 2002, in care titularul imobilului sunt părinții mei, in caz de deces imprumutul este preluat de catre copil obligatoriu? Imptumutul a fost făcut pe numele tatalui meu si coplatitor a fost bunica mea, cei 2 au decedat in urma cu 3 ani respectiv 7,mama mea este trecuta ca si girant, in caz de deces... Doamne ferește, ce se întâmplă mai departe? Se preia imprumutul de catre mostenitor?in caz de refuz ce consecințe sunt? Si ce pot face sa diminuez sau sa renunt la credit