Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot trece casa unchiului pe numele meu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot trece casa unchiului pe numele meu?

Unchiul meu este prin alianta,din casatoria mătușii mele,care a decedat.Matusa mea are 2 frati(tatal meu care a decedat,fratele ei care este situat in noua zeelanda).unchiul are o fata din prima casatorie care nu a mai păstrat legatura de 10 ani.Care sunt demersurile prin care poate sa îmi lase proprietatea,ce acte necesita si un cost aproximativ?este nevoie de procura sau declarație din partea celuilalt unchi care este situat in noua zeelanda cum ca ar renunta la drepturi?este posibil un act de donatie?tin sa mentionez ca asta se va intampla dupa decesul lui.Se poate face vreun act cu el in care sa intru in drepturi atunci?
Silviu Gabriel, utilizator