Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Am următoarea situație: Matusa mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Am următoarea situație: Matusa mea (este femeia ...

Bună seara! Am următoarea situație:
Matusa mea (este femeia care m-a crescut de la 3 ani, practic este mama mea) dorește sa îmi lase apartamentul.
Matusa mea doar m-a crescut, nu m-a adoptat (nu port numele lor).
Matusa mea nu a avut niciodată copii biologici, soțul (unchiul meu - tatal meu care m-a crescut) a decedat, părinții ei au decedat.
Matusa mea are 1 frate (care este tatal meu biologic) care are la randul lui 3 copii (eu și încă 2 copii/frați).
Eu cu tatăl meu biologic (care este fratele ei) nu am o relație buna. Nu prea vorbim, decat dec2 ori/an.

Spuneti-mi, va rog, fratele ei fiind singura ruda cea mai apropiata in viata, care sunt opțiunile cele mai bune pentru a-mi lasă mie apartamentul: donatie sau contract de vânzare-cumpărare?
Astfel încât, după decesul mătușii/mamei mele, sa fie/fiu sigura ca nu voi avea probleme cu fratele ei (tatal meu biologic) și actul nu va putea fi atacat sub nicio forma.

Nu se dorește clauza de întreținere.

Va mulțumesc frumos pentru ajutor și timpul acordat!
Donație. Tatăl dvs nu este moștenitor rezervatar.
Dar pana la donație...Apartamentul nu a fost dobândit de mătușa și de unchi împreună? S-a dezbătut succesiunea după unchi?
Vanzare cumparare nu, ca nu ii dati bani, donatie doar daca vrea sa vi-l dea de acum cat trăiește si e bun propriu, testament daca vrea sa vi-l lase. Testament daca casa era bun comun cu sotul.
Bună ziua! Va mulțumesc pentru răspuns.
Apartamentul este al mătușii mele, pentru ca s-a dezbatut succesiunea după decesul soțului ei.

raluk0207 a scris:

Donație. Tatăl dvs nu este moștenitor rezervatar.
Dar pana la donație...Apartamentul nu a fost dobândit de mătușa și de unchi împreună? S-a dezbătut succesiunea după unchi?

Va mulțumesc frumos pentru răspuns.
Donatie simpla dorește, vrea sa nu mai am treaba după decesul ei...apartamentul fiind doar al ei....
Totodată dorim ceva foarte sigur și clar, pentru a nu putea fi atacat de fratele ei.

gi-jane2 a scris:

Vanzare cumparare nu, ca nu ii dati bani, donatie doar daca vrea sa vi-l dea de acum cat trăiește si e bun propriu, testament daca vrea sa vi-l lase. Testament daca casa era bun comun cu sotul.

Donația e sigura și clara