Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE MOSTENIRE Verisoara mea primara a decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE MOSTENIRE Verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . Rudele cele ...

Verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . Rudele cele mai apropiate in viata sintem 5 verisori primari veniti din tati care sint frati cu tatal decedatei Doi verisori frati mai au inca in viata mama lor ,care era sotia unui frate cu tatal decedatei ,deci ruda prin alianta .Are ea dreptul de a mostenii verisoara noastra si de a elimina verii primarii ?
Nu. Ea nu este rudă cu defuncta.
În speță, moștenitori sunt verii primari ai defunctei, dacă în clipa decesului ei nu era în viață nici un unchi al defunctei. (nu ne interesează cine mai este viu astăzi, la momentul vorbirii, ci cine era viu „ieri”, în clipa decesului celei despre a cărei moștenire vorbim).

Exista legătură de rudenie între defuncta și unchiul ei (fratele tatălui ei). Autor comun fiind bunicul sau bunica.
Dar nu există legătură de rudenie între defuncta și soția unchiului ei. Nu există un autor comun al celor două.
Legătura dintre un soț (pe de o parte) și rudele celuilalt soț (pe de altă parfte) este de afinitate, iar nu de rudenie.

Mai pe românește: Eu sunt rudă de gradul 2 cu fratele meu și sunt afin de același grad (2) cu soția fratelui meu (zisă, popular „cumnată”). Sunt rudă de gradul 3 cu mătușa (sora mamei) și sunt afin de același grad (3) cu soțul mătușii.
romascanu, moderator