avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat deces

Pot obtine un duplicat sau copie de pe certificatul de deces al bunicului?
Bunicul meu a locuit in Vaslui, eu locuiesc in Vâlcea, din păcate eu nu cunosc nici o ruda sau prieteni din partea lui. Si nu am gasit nici o cale de a da de cineva, sa zic asa. Imi este necesar certificatul lui de deces pentru o succesiune/moștenire de imobil, am posibilitatea sa fac rost printr-o cale de documentul respectiv?
Ultima modificare: Joi, 21 Noiembrie 2019
Silviu Gabriel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Corina89 , utilizator 22:28, 23 Noiembrie 2019
Buna seara,
Copiii lui sau nepotii daca copiii sunt decedati pot solicita o copie a certificatului de deces de la primaria pe raza careia a decedat.
Daca nu stiti unde a decedat mergeti la cimitirul unde este inmormantat si s-ar putea gasi copie de pe certificatul de deces sau actul de inmormantare.
Sau mai este varianta de a merge la Inspectorul General de Polititie, in Bucuresti exista in zona Unirea, unde se poate merge , facut cerere si se poate afla anul, locul, etc unde a decedat o persoana. Acum ma gandesc ca poate exista asa ceva si in Vaslui/Valcea, pe langa varianta spusa de domnul avocat cu cimitirul, care este o varianta si aceasta Sau puteti merge direct la Primarie etc pe raza unde a locuit daca aveti idee si faceti cerere sa caute in arhiva( au sa bombane daca vb de multi ani), sa zicem ca stiti ca a decedat intre anii x si y...
Mulțumesc de raspuns. Nu se poate face cerere in Vâlcea? Sa mi elibereze un duplicat? La evidenta populatiei?starea civila? Intreb nu stiu.... E tocmai la capatul celalat al țării.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Copiii lui sau nepotii daca copiii sunt decedati pot solicita o copie a certificatului de deces de la primaria pe raza careia a decedat.
Daca nu stiti unde a decedat mergeti la cimitirul unde este inmormantat si s-ar putea gasi copie de pe certificatul de deces sau actul de inmormantare.

E ok mulțumesc de info, am fost la evidenta populatiei si ma ajuta ce. I de acolo, mi au explicat demersurile

Corina89 a scris:

Sau mai este varianta de a merge la Inspectorul General de Polititie, in Bucuresti exista in zona Unirea, unde se poate merge , facut cerere si se poate afla anul, locul, etc unde a decedat o persoana. Acum ma gandesc ca poate exista asa ceva si in Vaslui/Valcea, pe langa varianta spusa de domnul avocat cu cimitirul, care este o varianta si aceasta Sau puteti merge direct la Primarie etc pe raza unde a locuit daca aveti idee si faceti cerere sa caute in arhiva( au sa bombane daca vb de multi ani), sa zicem ca stiti ca a decedat intre anii x si y...

Cu placere. Acela ar fi?

Alte discuții în legătură

La ce instituție să mai caut certificatul de deces? MaraToaderia20 MaraToaderia20 La ce instituție să mai caut certificatul de deces? Dorim să dezbatem succesiunea după bunicul nostru, decedat acum 55 ani. Negăsind certificatul ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor inexistent deutza_nastase deutza_nastase Bunicul meu a decedat in 1947. Inainte cu doar cateva zile de deces a fost internat in spital, mai apoi externat. Am o informare de la arhivele judetene prin ... (vezi toată discuția)
Succesiune - certificate deces si acte proprietate usernameg usernameg Ce acte sunt necesare pentru a deschide succesiune? Daca nu le am in posesie, cum se pot obtine? Se face cerere la primarie? E vb de succesiunea dupa ... (vezi toată discuția)