Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat deces

Pot obtine un duplicat sau copie de pe certificatul de deces al bunicului?
Bunicul meu a locuit in Vaslui, eu locuiesc in Vâlcea, din păcate eu nu cunosc nici o ruda sau prieteni din partea lui. Si nu am gasit nici o cale de a da de cineva, sa zic asa. Imi este necesar certificatul lui de deces pentru o succesiune/moștenire de imobil, am posibilitatea sa fac rost printr-o cale de documentul respectiv?
Silviu Gabriel, utilizator
Buna seara,
Copiii lui sau nepotii daca copiii sunt decedati pot solicita o copie a certificatului de deces de la primaria pe raza careia a decedat.
Daca nu stiti unde a decedat mergeti la cimitirul unde este inmormantat si s-ar putea gasi copie de pe certificatul de deces sau actul de inmormantare.
Sau mai este varianta de a merge la Inspectorul General de Polititie, in Bucuresti exista in zona Unirea, unde se poate merge , facut cerere si se poate afla anul, locul, etc unde a decedat o persoana. Acum ma gandesc ca poate exista asa ceva si in Vaslui/Valcea, pe langa varianta spusa de domnul avocat cu cimitirul, care este o varianta si aceasta Sau puteti merge direct la Primarie etc pe raza unde a locuit daca aveti idee si faceti cerere sa caute in arhiva( au sa bombane daca vb de multi ani), sa zicem ca stiti ca a decedat intre anii x si y...
Mulțumesc de raspuns. Nu se poate face cerere in Vâlcea? Sa mi elibereze un duplicat? La evidenta populatiei?starea civila? Intreb nu stiu.... E tocmai la capatul celalat al țării.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Copiii lui sau nepotii daca copiii sunt decedati pot solicita o copie a certificatului de deces de la primaria pe raza careia a decedat.
Daca nu stiti unde a decedat mergeti la cimitirul unde este inmormantat si s-ar putea gasi copie de pe certificatul de deces sau actul de inmormantare.

E ok mulțumesc de info, am fost la evidenta populatiei si ma ajuta ce. I de acolo, mi au explicat demersurile

Corina89 a scris:

Sau mai este varianta de a merge la Inspectorul General de Polititie, in Bucuresti exista in zona Unirea, unde se poate merge , facut cerere si se poate afla anul, locul, etc unde a decedat o persoana. Acum ma gandesc ca poate exista asa ceva si in Vaslui/Valcea, pe langa varianta spusa de domnul avocat cu cimitirul, care este o varianta si aceasta Sau puteti merge direct la Primarie etc pe raza unde a locuit daca aveti idee si faceti cerere sa caute in arhiva( au sa bombane daca vb de multi ani), sa zicem ca stiti ca a decedat intre anii x si y...

Cu placere. Acela ar fi?