Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor inexistent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor inexistent

Bunicul meu a decedat in 1947. Inainte cu doar cateva zile de deces a fost internat in spital, mai apoi externat. Am o informare de la arhivele judetene prin care mi se comunica faptul ca defunctul nu a decedat pe perioada spitalizarii. Drept urmare primaria municipiului nu imi poate elibera un duplicat dupa certificatul de deces pentru ca nu apare inregistrat la ei. Totodata nici la primaria comunei unde a avut domiciliul nu este inregistrat decesul bunicului meu. Nici un membru al familiei mele nu isi mai aminteste daca a existat un certificat de deces. Acum am nevoie de acesta pentru dezbaterea succesorala si va intreb pe voi: de unde pot obtine certificatul sau un conform cu originalul? Sau exista o alta metoda prin care sa initiez succesiunea? O hotarare judecatoreasca poate?
E DOAR o idee: La cimitirul unde a fost inmormantat exista registre unde sunt inregistrate toate inhumarile - e posibil sa aflati de acolo unele informatii despre certificatul de deces... E posibil ca aceste registre (din 1947) sa fi ajuns deja in arhiva nationala dar aflati si aceasta de la Administratia cimitirului unde este inhumat. Pe monumentul funerar e posibil sa mai fie vizibila data exacta a decesului (sau, oricum, cea trecuta in certificat) ceea ce ajuta la restrangerea cautarii in registre.