Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La ce instituție să mai caut certificatul de deces?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La ce instituție să mai caut certificatul de deces?

Dorim să dezbatem succesiunea după bunicul nostru, decedat acum 55 ani. Negăsind certificatul de deces, am purces la obținerea unui duplicat la SPCLEP-ul comunei unde se află înmormântat bunicul, pe raza acestei comune acesta a decedat în urma unui accident de tren. Aici aflăm cu stupoare că nu este înregistrat certificatul de deces în registru.
Am pornit la SPCLEP-ul orașului apropiat de comună, unde a fost transportat bunicul după ce a decedat pe calea ferată. Nici la SPCLEP-ul orașului de lângă comună nu se află înregistrat decesul.
Am contactat DJEP (Direcția Județeană de Evidență a Populației) și nici ei nu ne-au lămurit, aceștia negăsind certificatul de deces înregistrat în evidențele lor.
Precizez că le-am oferit datele bunicului - cele de naștere, de căsătorie, de deces, numele tatălui bunicului și al bunicii, locul nașterii, ba chiar și seria de buletin emisă de Miliție pe care am regăsit-o în testament.

Ce să facem?
Unde să ne adresăm?
MaraToaderia20, utilizator
Copie dupa certificatul de deces ar trebui sa gasiti la administratia cimitirului unde este inmormantat bunicul dv
CFR - regionala de care apartinea locul producerii evenimentului, politia TF din gara apropiata si ITM din judet trebuie sa detina dosarul de cercetare al evenimentului produs. Puteti gasi o copie dupa certificatul de deces in acel dosar.
Solicitati oficial comunicarea de date relevante la politia responsabila teritorial,locului unde s-a produs evenimentul,care a efcetuat verificari /cercetari ,sau la eslanoanele ierarhic superioare=IJP
ati putea gasi la Arhivele Statului.