avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate raza de soare

Activitate raza de soare

Răspuns la discuția programul de vizita stabilit
Va multumesc pentru sfaturile date.
Am o intrebare pentru domnul avocat Claudiu Lascoschi: ce inseamna proces pe fondul cauzei?
Eu l-am anuntat ca m-am mutat in Bucuresti dar nu i-am dat adresa. Ce se poate intampla daca ma da in judecata pentru nerespectarea programului?
Va multumesc anticipat
Am scris aici,cu ceva timp in urma despre problema mea.
Am o fetita de 4 ani ,la divort mi-a fost incredintata mie ( cum era si firesc) iar lui i s-a dat 2 Sambete pe luna ,a cate 4 ore la domiciliu lui. El ceruse initial mult mai mult.
Ce m-a intrigat cel mai mult a fost aceasta hotarare pentru ca el a refuzat ancheta sociala,nu stia nimeni daca are conditii acolo.Dar eu am subliniat faptul ca in apartamentul lui este deschis un punct de lucru,unde se lucreaza pe ture si zi si noapte,unde se fumeaza in bucatarie......Cum a urmarit judecatoarea binele copilului,mai ales ca am pus la dosar si o adeverinta medicala prin care arata ca fetita are astm bronsic si nu iar fi facut bine fumul de tigara.Putea sa-l cheme pe el la domiciliul meu sau sa iesim undeva in parc cele 4 ore dar nu acasa la el unde cu siguranta nu ar fi fost un mediu benefic pentru copilul meu.
Dar a trecut,pana la uma cu bine,iar eu acum m-am mutat in Bucuresti, iar daca vrea sa o vada sa vina aici.
Vroiam sa va intreb ,din curiozitate pentru mine, daca vreodata ma gandesc sa plec intr-o alta - eu nu stiu daca spun corect pentru ca nu ma pricep la -este vorba de acea ordonanta prezidentiala de urgenta,sper ca am zis corect;daca cer acest lucru mentionand ca mi-am gasit acolo un servici bun ,mi se poate accepta sau refuza.Doar in acest raspuns consta aceasta ordonanta de urgenta sau se va face si un program de vizita pentru tata.Eu nu stiu foarte bine acest lucru ,practic se poate judeca fara prezenta noastra.
Răspuns la discuția Program de vizita
Se pare ca s-a inteles gresit TOTUL
In primul rand daca tatal copilului pe parcursul a 3 ani de zile ar fi fost linga el,ocrotindu-l si avind grija de el,l-as fi lasat cu toata increderea,dar NU a fost deloc asa.
Pe parcursul a 3 ani a lipsit TOTAL din viata copilului sau daca era prezent avea grija sa-l respinga sa-l bata ...si NU vreau sa intru in detalii.
Cind am hotarit sa divortez,am considerat ca este cea mai buna alegere atit ptr. mine cit si ptr. copil SA AVEM LINISTE.
El m-a ameninta ca o sa-mi ceara copilul doar ca sa ma faca pe mine sa sufar ,fara sa se gindeasca ca iar provoca in primul rind copilului un rau.
Dar Dumnezeu nu la lasat .Eu sunt de acord sa o vada dar vreau in prezenta mea nu am curaj sa las copilul singur cu el nici macar 5 min.Cind se va face copilul mare si va sti sa aiba singur grija de el atunci daca vrea poate sa mearga la el ,dar acum este prea mic ca sa poata singur sa se apere.
Nu vreau sa intru prea mult in detalii dar am motivele mele ,nu este un simplu moft, imi vreau copilul IN SIGURANTA
As face orice ca sa stiu ca ii este bine acolo unde este
Si daca m-am gindit sa plec fara sa spun unde a fost ptr. ca imi este teama ca imi va lua copilul fara sa-mi spuna -este capabil de multe.Inca o data va spun am motivele mele personale pentru care gindesc asa-nu este un simplu moft.
Răspuns la discuția Program de vizita
Am omis un lucru: EU AM ADUS ADEVERINTA DE LA MEDIC CUM CA FETITA ARE ASTM BRONSIC SI NECESITA PREZENTA MAMEI,SI O ALTA ADEVERINTA UNDE SCRIE CA SUFERIT O OPERATIE LA OCHI
Am terminat divortul.
El a cerut copilul 1 luna in vacanta de vara,1 saptamina in vacanta de iarna si 2 wekenduri oe luna la domiciliu lui
El NU a adus martori; a REFUZAT ancheta sociala; a declarat ca NU are serviciu.
Eu am adus un martor care a spus ca defapt la domiciliu lui este deschis a o societate comerciala ,unde se lucreaza pe ture si se fumeaza si nu este un mediu pentru copil
Eu am adus dovada ca lucrez.
In aceste conditii judecatorul a hotarit ca poate sa o vada 2 Sambete pe luna de la ora 10-14 la domiciliu lui.
Intre timp eu m-am mutat intr-un alt oras si sunt in perioada cind pot face recurs
Eu nu vreau sa vada copilul la domiciliu lui,ci in prezenta mea la domiciliu meu sau in loc public.
Intre timp el s-a angajat cu carte de munca
Am 2 intrebari si va rog frumos sa nu ma ocoliti:
Daca fac recurs ce sanse am eu;poate judecatorul sa-i de-a program de vizita in wekenduri sau in vacante,sau se judeca doar daca se accepta ce cer eu sau nu
Si a 2-a intrebare este daca eu plec si nu ii spun unde el ma poate da in judecata ca refuz sa ii arat copilul iar daca ma da in judecata , hotarirea are sa vina la domiciliu parintilor mei ,acolo unde sunt si eu trecuta pe buletin,iar parintii mei or sa spuna ca nu stii nimic de mine unde sunt , ce se intimpla in acest caz,se poate intimpla ceva care sa ma afecteze pe mine si copil sau se renunta la caz dupa o perioada daca nu da de mine
Multumesc mult si va rog sa nu ma ocoliti
Răspuns la discuția Programul de vizita
Aici ,va veni cu certitudine sa faca ancheta sociala,sper doar sa tina cont de conditiile care nu exista la el.
El se mai gindea la varianta,sa ceara program de vizita ,dar sa mentioneze ca il vrea doar dupa virsta de 8 ani,pentru ca realizeaza si el ca nu ar sta copilul la el.
Eu nu stiu daca se poate asa ceva,dar daca exista aceasta posibilitate,eu as fi de acord,pentru ca atunci oricum va hotari copilul daca vrea sa mearga la el.

S-a facut ancheta sociala la mine acasa,a scris ca sunt conditii foarte bune.A mers si la el acasa dar el a refuzat sa ii lase sa intre,spunind ca oricum copilul sta la mama nu la el.Cum pot sa ma folosesc de acest lucru ptr. ca imi dau seama ca este in avantajul lui ca a refuzat ancheta.
A 2-a intrebare : am cazut de comun acord sa vada copilul in fiecare duminica,deja la vazut cam 4 duminici la rind,ieseam cu fetita in parc,dar ultima data fetita era deja derutata si foarte trista pentru ca nu intelegea de ce tatal ei nu vine cu mine si ea acasa.Acum imi dau seama ca nu prea e bine pentru fetita sal vada atit de des,si ma gindeam sa schimb programiul,s-o vada la mine acasa,de 2 ori pe luna.
Credeti ca fac bine ,in sensul ca nu vreau ca la proces sa-mi faca probleme.Oricum,el niciodata in 3 ani nu ne-a scos in parc sau la o terasa,acum la gasit dragul de fetita.....iar eu vreau ca fetita mea sa nu sufere si sa-i fie bine.
Multumesc
:offtopic: Nu mai redactati mesaje consecutive, cititi Regulamentul de postare in acest sens. Mesajele consecutive vor fi sterse. Multumesc pentru intelegere.
Răspuns la discuția Programul de vizita
Va multumesc frumos
Dar daca tatal lui este un om violent ,impulsiv si pot dovedi asta.Soacra lui ,o femeie batrina a facut reclamatie la politia din sat ca este injurata,jignita,de catre fata ei si ginerele.Poate nu eu,dar cineva ar putea verifica acest lucru sa mearga acolo in sat si sa ceara o copie dupa plingerea batrinei?
Multumesc frumos pentru ajutor
Va deranjez cu o intrebare.
Am mai scris pe forum despre problema mea.Vroiam sa divortez,stabilisem cu el ce vrem fiecare,apoi ne-am hotarat sa ne mai dam o sansa,dar intre timp mi-am dat seama ca nu se va schimba nimic niciodata.Tot vom avea neintelegeri si certuri si atunci am mers la tribunal si am intentat divort.Initial,el a fost de acord cu custodia copilului si sa ne intilnim in oras cind doreste sa o vada .Apoi la sfatuit mama lui sa ceara totusi si program de vizita la domiciliu lui.
El acolo are 2 camere,intr-una sta cu 10 calculatoare si angajati ,numai baieti,si intr-una sta el,nu sunt conditii de stat acolo cu o fetita de 4 ani.
V rog sa ma sfatuiti cum sa provedez sa pot obtine dreptul de vizita doar in prezenta mea la domiciliu meu sau citeva ore in oras.
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pot pleca in alt oras dupa divort
Va multumesc pentru raspuns.
Am discutat cu tatal fetitei mele si iam propus sa vina sa o vada ori de cite ori doreste,pentru ca si eu vreau sa se pastreze legaturile,dar am stabilit impreuna sa fiu si eu prezenta,sa iesim impreuna toti 3 sau sa vina la mine sa petreaca timpul cu fetita.
In legatura cu prevenirea astmului,eu nu ma pricep prea bine,dar 2 medici pediatri au cazut de acord sa foloseasca sprayul inhalator ventoline si becotide si sa ia un medicament care acum imi scapa denumirea.Spuneau ca din cauza ca face de fiecare data laringita sau bronsita sau amindoua deodata este bine sa faca acest tratament sa nu se ajunga la complicatii.
Va multumesc inca o data pentru ajutor
Răspuns la discuția Pot pleca in alt oras dupa divort
Mai trebuie sa mai mentionez faptul ca fetita a fost crescuta nuami de mine,nu ma ajutat nimeni ... doarme numai cu mine ,urmeaza si un tratament special pentru prevenirea astmului bronsic,de care sotul habar nu are cum se administreaza.
Vreau sa va mai rog din suflet sa ma sfatuiti cu ar fi mai bine sa fac.
El spune ca-mi lasa mie copilul.In cazul acesta ,in cererea de divort este bine sa scriu doar ca fetita vreau sa ramina in custodia mea sau ar fi bine sa adaug si ca ii dau si lui dreptul de vizita dar la domiciliu meu.Ma gindesc pe parcurs sa nui vina alte idei si daca apuca sa semneze ca vine doar la domiciliu meu atunci va ramine asa.
Nu stiu cum este mai bine,eu vreau sa-si viziteze fetita,pentru ca ea il iubeste si pe el in egala masura,dar sa fie in prezenta mea .
Multumesc din suflet pentru ajutor