avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Răspuns la discuția mandat de arestare


trandafir2 a scris:Va mulțumesc mult pentru răspunsuri și am nevoie de dvs daca vreți dați ne un Nr de tel daca se poate

Pai v-am tot spus, daca are mandat, trebuie sa se predea. Daca nu se preda, nu este in avantajul lui.
Cat despre dosar, nu va poate spune nimeni ceva clar, decat daca vede dosarul.
Avocatul care vede dosarul poate sa va spuna ce se poate face si ce nu se poate face, in concret.
Multa bafta!

Răspuns la discuția mandat de arestare
Dar are un madat de 2 ani conducere fără permis din care a mai executat 7 luni și sa eliberat antrerupere de pedeapsa gen condiționat iar acum la mai găsit cu o fapta tot conducere fără permis și la condamnat eara la 2 ani va rog mult dați-ne un răspuns și noua ce se poate antpla mai poate fi dat an urmarire ori al poate aștepta când va reveni an romania va mulțumesc mult

trandafir2 a scris:

Va fi gasit pentru ca este dat in urmarire internationala, si exista o lege nationala si conventii internationale, prin care se pun in aplicare mandatele de arestare internationala. Fie la o granita, fie la o verificare de rutina, fie daca calca pe o musca pe strada, si asa mai departe, este saltat imediat si trimis in statul in care s-a emis mandatul. Sa se predea este cel mai simplu, si apoi sa ceara rejudecarea, daca este cazul. Luati legatura cu un avocat si expuneti-i cazul.

Răspuns la discuția mandat de arestare
Dar dacă angajează un avocat sa deie rejudecare la dosa și el sa stea la munca ce spuneți se poate

trandafir2 a scris:

Va fi gasit pentru ca este dat in urmarire internationala, si exista o lege nationala si conventii internationale, prin care se pun in aplicare mandatele de arestare internationala. Fie la o granita, fie la o verificare de rutina, fie daca calca pe o musca pe strada, si asa mai departe, este saltat imediat si trimis in statul in care s-a emis mandatul. Sa se predea este cel mai simplu, si apoi sa ceara rejudecarea, daca este cazul. Luati legatura cu un avocat si expuneti-i cazul.

Cum te poate localiza daca nu se știe unde este persoana dispărută și prin ce ar putea sa fi licalizat

val123 a scris:

conform deciziei 2 a Inaltei Curti din martie 2012 ,am citit ca mandatul european nu intrerupe cursul prescriptiei daca persoana nu a fost localizata si nu se stie in ce stat este.Ce parere aveti?

Răspuns la discuția mandat de arestare
Cum va fi găsit odată ce organele de politie nu știe unde se afla și în ce țară este asta m-ar interesa sa știm ne este teama in fiecare zi mergând la munca sa nu îl oprească poliția știind că are mandat în Romania dacă puteți să mă ajutați cu un rasp va multumesc

trandafir2 a scris:

Daca s-a emis mandat, va fi adus cu mandat, mai putin in situatia in care se preda singur.
Treaba cu locul de munca nu are relevanta. Daca il opreste politia in alta tara, va verifica daca exista mandat.
Sfatul este sa nu se sustraga de la executare, si eventual sa ceara rejudecarea, dar sfatuiti-va cu un avocat.

Răspuns la discuția Mandatul european de arestare
Prin ce
Răspuns la discuția mandat de arestare
Poate fi adus în țară momentan sau după ce vine hotărârea acasă se poate face rejudecare la dosar din nou

Dacă își păstrează locul de muncă și se dă rejudecare la dosar se poate sa mai fie cautat

La un caz sa fie oprit de vriun organ de politie din alta tara posibil sa i ceata actul de identitate se poate sal găsească cu mandat în Romania atata timp cat este plecat
Răspuns la discuția mandat de arestare
Buna seara am și eu o întrebare la dumneavoastră ajutatima cu un răspuns soțul meu are un dosar penal conducere fără permis momentan a fost căutat acasă de organele de politie spunând că are mandat de doi ani cu executare el este plecat din tara se poate sal de-a i urmărire va rog ajutatima cu un răspuns va multumesc
Răspuns la discuția Cat e de fapt un an inchisoare?
Buna ziua soțul meu are de executat o pedeapsa de 1 și șase luni el a făcut arest la domiciliu 8. Luni insa scăzut acele opt luni și a rămas șase luni cat ar fi de făcut dacă îl scoate la munca va mulțumesc anticipat
Buna seara soțul meu a fost arestat pe data de 7 ianuarie 2021 la ora 7seara pe mandat scrie că are de executat 1 an și șase luni și douăzeci de zile care ar fi pedeapsa de executat dacă îl scoate la munca va rog din suflet să-mi de-a cineva un ras vă mulțumesc mult