avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate Kcsng

Activitate Kcsng

Bună ziua, proprietarul apartamentului este plecat din țară (fără conturi în Ro), momentan există un contract de comodat și împuternicire pentru a putea fi dat spre închiriere de către comodatar.

Întrebare: pașii pentru a fi în legalitate sunt: înregistrare contract de închiriere la ANAF (comodatar + chiriaș) în care este specificat contul comodatarului, care ulterior plătește taxele și impozitele aferente contractului?

Mai sunt și alți pași? Mulțumesc
Mulțumesc

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu va trebuie cod special de TVA pt tari non UE.

Bună ziua, am un PFA (sistem real) și ar urma să facturez lunar pentru o firmă cu sediul non UE. Am nevoie de un cod sau să depun o declarație/cerere către ANAF? Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Hărțuire
Mulțumesc, așa voi face
Răspuns la discuția Hărțuire
Asta am făcut ieri atât prin mesaj, cât și prin convorbire telefonică. Au zis că ok, își cer scuze etc și la 15 minute după am primit alte mesaje (8 la număr mai exact). Atunci am decis să iau alte măsuri, dacă este posibil.
Răspuns la discuția Hărțuire
Am făcut asta deja în repetate rânduri, fără succes. Mereu doar promisiuni și scuze goale.
Răspuns la discuția Hărțuire
Mesaje în care mi se spune să nu îndrăznesc să spun cuiva ce s-a întâmplat sau să nu arât mesajele pentru ca voi avea de suferit sau îmi va părea rău garantat. Lista e destul de lungă, fără să am contact cu ei de 3 ani. Doar mesaje sau telefoane de pe alte numere prin care mă tot contactează periodic etc.
Răspuns la discuția Hărțuire
Mulțumesc
Discuție Hărțuire
Bună ziua,

Acum 3 ani mi-am dat demisia de la o firmă pentru că nu mai suportam să fiu hărțuită sexual și verbal de șeful meu + de nevasta lui. Din păcate nu am făcut niciun alt demers, deși aveam dovezi în scris etc. Au trecut 3 ani și totuși din când în când îmi trimit mesaje de amenințări etc. Pot face ceva legal să nu mai fiu nevoită să îi suport? Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Restanta banca
Am trimis deja pe mail aceste confirmări după ce am văzut că nu reușesc să mă înțeleg cu ei prin telefon. Urmează să le trimit și la sediu mulțumesc pentru răspuns