Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hărțuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hărțuire

Bună ziua,

Acum 3 ani mi-am dat demisia de la o firmă pentru că nu mai suportam să fiu hărțuită sexual și verbal de șeful meu + de nevasta lui. Din păcate nu am făcut niciun alt demers, deși aveam dovezi în scris etc. Au trecut 3 ani și totuși din când în când îmi trimit mesaje de amenințări etc. Pot face ceva legal să nu mai fiu nevoită să îi suport? Mulțumesc anticipat
Se poate face plangere penala pentru amenintare.
Mergeti la un avocat sa va indrume in concret pe situatia dumneavoastra, eventual sa va redacteze plagerea.
Cristian Costin Miloș, Avocat
Mulțumesc
Ce fel de mesaje, amenintari cu ce ?
Mesaje în care mi se spune să nu îndrăznesc să spun cuiva ce s-a întâmplat sau să nu arât mesajele pentru ca voi avea de suferit sau îmi va părea rău garantat. Lista e destul de lungă, fără să am contact cu ei de 3 ani. Doar mesaje sau telefoane de pe alte numere prin care mă tot contactează periodic etc.
Kcsng, utilizator
scrieti-le mesaj ca raspuns ca daca nu se potolesc si va mai contacteaza, le faceti plangere la politie.