avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgianaGeorgiana2019

Activitate GeorgianaGeorgiana2019

Răspuns la discuția Stagiu cotizare prenatal
Va multumesc mult! Deci nu scrie nicaieri in lege ca trebuie sa fie consecutive/fara intrerupere cele 6 luni?
Buna ziua! Imi puteti spune va rog daca pentru a beneficia de prenatal este necesar ca ultimile 6 luni inaintea acordarii sa fi cotizat fara intrerupere sau e suficient sa fi cotizat 6 luni din ultimele 12 (nu neaparat ultimele 6)?
Mai exact, am fost in CCC pana pe 5.07.2020, apoi 32 zile fara plata, iar din 7.08.2020 m-am reintors la serviciu. Ar trebui sa intru in prenatal in 5.11.2020 (sunt insarcinata si voi naste in 01.2021). Eu as avea 11 luni cotizate ( 8 luni din Ccc perioada asimilata-pauza 1 luna-3 luni serviciu) din ultimele 12 dar nu stiu daca ma afecteaza acea luna intrerupta. Pot beneficia de prenatal? Cineva m-a speriat ca trebuie obligatoriu ca ultimile 6 luni inaintea acordarii prenatalului sa fie fara intrerupere. Multumesc!
Multumesc din suflet! Da acestea au fost indeplinite. Am lunile de stagiu constituite din CCC si angajatorul mi a eliberat acea adeverinta cu numarul de zile de CM din ultimele 12 si am dus o la medic cand am primit CM.
Buna dimineata! Am fost 2 ani in CCC apoi am stat 33 de zile in fara plata si apoi am inceput iar serviciul. Am beneficiat din prima zi de intoarcere la serviciu de concediu medical (sunt insarcinata si am sarcina cu risc-din cauza starii de sanatate nu m am putut reintoarce la serviciu). Este corect?
(eu am cele 6 luni obligatorii din ultimele 12 necesare acordarii CM constituite din CCC iar la medic m am prezentat cu adeverinta de salariat de la serviciu)
Răspuns la discuția Asigurat din prima zi de serviciu
Va multumesc mult pentru amabilitate! Si pot beneficia chiar din prima luna de servicii medicale (ma intereseaza daca pot beneficia de concediu medical din prima luna - inainte de a reincepe acest contract de munca am fost 2 ani in Ccc si apoi 33 zile in fara plata deci as avea cotizate 6 luni in ultimele 12 luni)
Buna seara! Imi puteti spune va rog care este legea care spune ca salariatul este asigurat la sanatate inca de cand incepe munca si nu de cand se vireaza CASS-ul? A fost aprobata aceasta lege?
Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc).
Din data de 6.05.2018 am intrat in prenatal.
Pe data de 4.07.2018 am nascut.
Pana pe data de 8.09.2018 am fost in postnatal (atunci s au terminat cele 126 zile prenatal-postnatal).
De pe data de 9.09.2018 am intrat in concediu de crestere copil, in care sunt si in prezent.
1. Cand ar trebui sa ma intorc la serviciu? (fara ca sotul sa fie obligat sa intre si el o luna in concediu)
2. Daca as ramane din nou insarcinata in ianuarie 2020 (sau peste 3-4 luni) cum procedez ca sa nu pierd indemnizatia pentru bebe 2? Ar ramane cateva luni (2-3 luni) necotizate la stat de cand se termina concediul de crestere copil actual pana la nasterea urmatorului bebe. (nu stiu... pot cotiza personal pt cele cateva luni, pot intra in medical la finele CCC actual apoi prenatal, voi fi obligata sa revin cateva luni la serviciu cand se termina CCC actual pana la prenatal, etc..chiar nu stiu.)
Mentionez ca la locul de munca contractul a fost suspendat pe o perioada de 2 ani pt cresterea copilului.
Multumesc anticipat!