Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu cotizare prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu cotizare prenatal

Buna ziua! Imi puteti spune va rog daca pentru a beneficia de prenatal este necesar ca ultimile 6 luni inaintea acordarii sa fi cotizat fara intrerupere sau e suficient sa fi cotizat 6 luni din ultimele 12 (nu neaparat ultimele 6)?
Mai exact, am fost in CCC pana pe 5.07.2020, apoi 32 zile fara plata, iar din 7.08.2020 m-am reintors la serviciu. Ar trebui sa intru in prenatal in 5.11.2020 (sunt insarcinata si voi naste in 01.2021). Eu as avea 11 luni cotizate ( 8 luni din Ccc perioada asimilata-pauza 1 luna-3 luni serviciu) din ultimele 12 dar nu stiu daca ma afecteaza acea luna intrerupta. Pot beneficia de prenatal? Cineva m-a speriat ca trebuie obligatoriu ca ultimile 6 luni inaintea acordarii prenatalului sa fie fara intrerupere. Multumesc!
GeorgianaGeorgiana2019, utilizator
Stagiul minim de asigurare este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Va multumesc mult! Deci nu scrie nicaieri in lege ca trebuie sa fie consecutive/fara intrerupere cele 6 luni?
GeorgianaGeorgiana2019, utilizator
Nu scrie.