avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate ciobanucristina

Activitate ciobanucristina

Multumesc pentru raspuns. Puteti sa imi spuneti ce presupune aceasta schimbare? O seara frumoasa!
Multumesc pentru raspuns. Stiu ca a construit pe teren extravilan. Intrebarea este ce se poate face pentru a evita viitoarele sanctiuni. Mentionez ca aceasta cabanuta nu are fundatie, este pusa pur si simplu pe boltari de beton si este folosita doar vara-toamna (este de fapt o magazie).
Multumesc!
Buna seara!
Mama mea a cumparat, la marginea orasului, intr-o zona de gradini, un teren de 200 mp. Conform CF-ului, este un teren extravilan, categorie de folosinta - vie, dimensiuni cca 40 x 5 m. Pe acesta a construit o cabana din lemn de 5 x 2.5 m. Ca urmare a unui control, a fost amendata pentru ca nu are autorizatie de constructie. Cand a incercat sa obtina una, i s-a spus ca nu se poate emite pentru ca suprafata este prea mica.
Va rog frumos sa imi spuneti ce se poate face in acest caz pentru a intra in legalitate si a evita viitoarele sanctiuni.
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Tichete de masa
Multumesc pentru citatul din lege, dar tot nu sunt lamurita. Am citit si eu legea, dar nu am vazut sa fie conditionata acordarea tichetelor de masa de numarul de ore lucrate efectiv intr-o zi. Se fac cumva referiri la aceasta problema si in alte legi? Multumesc inca o data.
Discuție Tichete de masa
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. La firma la care lucrez programul de lucru este de 8 ore. In cateva zile am lipsit, invoit, cate 1 ora, dar pe luna s-au acumulat 8 ore si mi-a fost taiat un bon. S-a procedat corect, avand in vedere ca in fiecare zi am fost prezenta minim 7 ore? Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Credit ipotecar Banc Post
Am depus toate actele la banca, inclusiv cele de la notar si CF-ul cu ipoteca. Au fost cateva greseli in contractul de credit, dar acestea au fost remediate tot saptamana trecuta. De cate ori sun la banca si ii intreb daca mai trebuie ceva, primesc acelasi raspuns: actele sunt in regula dar inca nu s-au virat banii.
Multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna!
Răspuns la discuția Credit ipotecar Banc Post
Multumesc frumos de raspuns. O zi buna!
Buna ziua,
Am cumparat o casa prin intermediul unui credit ipotecar de la Banc Post, am semnat in data de 7octombrie contractul de vanzare cumparare si de ipoteca la notar, dar vanzatorul nu a primit inca banii. Banca tot amana momentul introducerii banilor in contul vanzatorului.
Imi puteti spune, va rog, daca exista o limita legala de timp pana la care banca poate amana acordarea banilor? Sau ce se poate face in acest caz?
Multumesc.
Buna ziua,
Ma numesc Cristina Ciobanu si va rog si eu sa ma ajutati cu un raspuns.
Sunt in concediu de maternitate si vreau sa fac doctoratul. O sa am statutul de student si o sa primesc o bursa. E posibil sa pierd indemnizatia pentru cresterea copilului in aceste conditii?
Va multumesc frumos!
Toate cele bune!
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Toate cele bune!