Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizatie constructie cabana 12 mp
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizatie constructie cabana 12 mp

Buna seara!
Mama mea a cumparat, la marginea orasului, intr-o zona de gradini, un teren de 200 mp. Conform CF-ului, este un teren extravilan, categorie de folosinta - vie, dimensiuni cca 40 x 5 m. Pe acesta a construit o cabana din lemn de 5 x 2.5 m. Ca urmare a unui control, a fost amendata pentru ca nu are autorizatie de constructie. Cand a incercat sa obtina una, i s-a spus ca nu se poate emite pentru ca suprafata este prea mica.
Va rog frumos sa imi spuneti ce se poate face in acest caz pentru a intra in legalitate si a evita viitoarele sanctiuni.
Multumesc frumos!
De fapt a construit în extravilan
Multumesc pentru raspuns. Stiu ca a construit pe teren extravilan. Intrebarea este ce se poate face pentru a evita viitoarele sanctiuni. Mentionez ca aceasta cabanuta nu are fundatie, este pusa pur si simplu pe boltari de beton si este folosita doar vara-toamna (este de fapt o magazie).
Multumesc!
Încercați să-i schimbați destinația în construcție agricolă. Din ce e construită nu mai contează. Însă nu va fi locuibilă
adriandimitriu, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Puteti sa imi spuneti ce presupune aceasta schimbare? O seara frumoasa!