avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina Olteanu

Activitate Catalina Olteanu

Asadar se poate doar cu diploma de absolvire a liceului sau cu diploma de bacalureat, eventual cu o adeverinta de la Facultate. Va multumesc pentru lamuriri.
In domeniul media, ar intra in Codul CAEN la SECTIUNEA J - INFORMATII SI COMUNICATII .
Este vorba despre infiintarea unei PFA pt a putea practica servicii in domeniul media, servcii de filmare- realizare film si fotografie.
Multumesc , am citit
Insa am o nelamurire: in ce cazuri se cer documentele care atesta pregatirea profesionala. Care sunt legile speciale ce ma pot ajuta?
Multumesc.
Intrebarea mea este cum se poate constitui o persoana daca nu are diploma care atesta calificarea sa in domeniu. Cu alte cuvinte daca nu a absolvit inca o unitate de invatamant preuniversitar sau universitar. Eu una consider ca legea 300/2004 se cam contrazice pentru ca in art 5a se spune ca poti fi PFA daca ai peste 18 ani, ori atunci cand ai cu putin peste 18 ani respectiv cand ai 20 sau 21de ani nu poti avea o diploma care sa ateste competentele tale decat cea de liceu , care nu este compatibila. Ce se poate face in acest caz? Exista o alta reglemtare care sa clarifice acest punct sau pur si simplu nu poti fi PFA daca nu ai diploma? Cu alte cuvinte se poate fenta legea B-) ?
Astept raspuns.
Multumesc anticipat :)
Buna ziua,
ca sa fac un update al situatiei: astept contractul de munca de peste 3 luni, timp in care am facut nenumarate cereri pentru a mi se da originalul ce imi revine. Acum dupa ce am amenintat cu o sesiare la ITM mi s-a spus ca contractul a fost pierdut , ratacit. Ideea e ca eu sunt angajata a unei firme "surogat" si acum se da vina pe curier sau pe curieratul intern al firmei pentru care prestez servicii. As dori sa stiu ce pot face in o asemenea situatie, pe cine pot trage la raspundere si cum? Pot face o plagere la ITM sau exista un organ mult mai competent in aceasta situatie?
Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Insa nu pot invoca un conflict de drepturi conform art 248 (3) Codul muncii? Totusi , sa inteleg ca angajatorul imi poate da sau nu un exemplar al contractului dupa bunul lui plac? Nici eu nu am gasit o prevedere legala in acest sens, dar mi se pare ca salariatul este cam lipsit de drepturi in fata angajatorului in sensul acesta.
Multumesc.
Buna ziua,
am o mare nelamurire in privinta obligatiei angajatorului in privinta termenului de predare a unui exemplar al contractului catre mine, adica catre salariat. Din cate stiu eu angajatorul este obligat sa-mi dea un exemplar al contractului cu inregistrarea la ITM in termen de 7 zile de la semnarea contractului de munca. Eu lucrez deja de 2 luni si jumatate, am facut numeroase cereri catre angajator in privinta predarii acestui exemplar, insa cererile mele au ramas nesolutionate. Pot depune o plangere ( in temeiul a ce?) si unde pot depune acasta plangere?
Va multumesc.