avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate miha006

Activitate miha006

Buna ziua,


Am tot citit despre obligativitatea invatamantului de la diferite varste dar nu mi-este clar ce inseamna asta in mod concret. Am dreptul legal sa imi dau copilul la scoala la varsta de 8 ani? Baiatul meu e nascut in iulie 2011 si in prezent merge la gradinita.
Ma intereseaza exclusiv ce drepturi si obligatii am in privinta asta, nu daca cineva considera ca e bine sau rau sa il dau la scoala la o anumita varsta.

Multumesc,
Mihaela
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pentru o mama care are un copil intre un an si 2 ani se aplica in continuare OUG 111/2010 in legatura cu interdictia concedierii ei de catre angajator pe durata incasarii stimulentului de insertie.

Multumesc,
Mihaela
Multumesc mult pentru raspuns :)
Revin si eu cu intrebarea mea: inginerii software viitoare mamici nu beneficiaza de indemnizatia pentru CCC?
Ca inginer software, beneficiez si eu de indemnizatia in cuantum de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni sau nu? Sunt salariata insa salariul meu nu este supus impozitarii (nu platesc 16% impozit pe venit).
Răspuns la discuția montare repartitoare
Din pacate nu am platit nici un avans iar precontrat/contract nu am cu ei. Din ce stiu eu, contractele se fac la nivelul asociatiilor de locatari, dar e posibil sa ma insel. Nu am cum sa renunt la serviciile lor :( Si pentru ca nu ii pot schimba cu altii... mi se pare normal cu atat mai mult sa existe o lege care sa ma protejeze impotriva situatiilor de genul celei in care ma aflu acum. Chiar nu exista nimic?
Buna ziua,

Exista vreo lege care stabileste un termen de montare/inlocuire a repartitoarelor de energie termica din momentul in care cererea a fost inregistrata la prestatorul respectiv de servicii (ISTA in cazul meu)?
Am facut o cerere la sfarsitul lunii trecute, mi s-a spus ca dureaza 2 saptamani, am mai sunat si intrebat, mi s-a spus ca sunt foarte ocupati, etc. Vreau sa stiu daca ii pot ameninta cu vreo lege pentru ca impresia mea e ca nu au nici o intentie sa imi monteze repartitoarele in viitorul apropiat si o sa dea RADET drumul la agent termic curand (caz in care voi plati agentul termic pausal).

Multumesc,
Mihaela
Buna ziua,

Sunt inginer software. Am terminat facultatea de Automatica si Calculatoare. Imi puteti spune va rog care este contractul colectiv de munca pe ramura mea (unde il pot gasi)? Nu cel la nivel national, pe acela l-am gasit, ci cel pentru categoria mea profesionala.

Multumesc,
Mihaela
Răspuns la discuția cadastru pastrat de banca
Daca la un moment dat, in viitor, voi vrea sa vand apartamentul, lipsa incheierii de intabulare pe numele meu (adica faptul ca nu am acel act eu), nu ma va afecta in nici un fel?
Răspuns la discuția cadastru pastrat de banca
Multumesc mult Cora. Daca am primit original de contract de vanzare cumparare autentificat la notar dar fara nici o viza de la cartea funciara, care este procedura prin care pot obtine viza si in termen de cate zile de la ce moment? Mi s-a spus ca notarul bancii (cel care s-a ocupat de tranzactie) neste in concediu, si ca trebuie sa astept pana pot discuta cu el.

Multumesc,
Mihaela