avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate Zzghy

Activitate Zzghy

O sa o vand prin magazinul meu online

Multumesc
Buna ziua,

Pentru a putea comercializa online hrana pentru animalele de comapanie este nevoie de autorizatie sanitar veterinara sau orice alt fel de autorizare?

Multumesc
Buna ziua,

Am grija de un batran care nu are rude iar dansul imi lasa mie casa prin testament. Problema este ca domnul este la tara langa localitatea in care traiesc eu iar de putin timp a facut in AVC si trebuie sa fiu prezenta zilnic acolo sa am grija deoarece necesita mai multa atentie insa nu imi permite jobul.
Daca il duc la un azil de batrani fara voia dansului, pt ca nu vrea, poate sa atace cineva testamentul si sa nu mai primesc casa?
Multumesc din suflet pentru ajutorul acordat
Răspuns la discuția Testament
Este facut la notar.
Multumesc
Discuție Testament
Buna ziua,
Am grija de o batrana dintr-un sat alaturat si mi-a promis cand a murit batranul ca imi lasa mie casa si 2 pamanturi. Mi-a facut un testament. Ea nu mai are pe nimeni in viata.
Batranul i-a lasat ei tot cand a murit iar ea imi lasa mie prin testament.
O sa am nevoie de acte suplimentare pt a intra in posesia testamentului? ( certificatele lor ne nastere, casatorie sau alte acte pe care ar trebui sa i le cer cat este in viata)
Va multumesc din suflet
Buna ziua,

Tatal a decedat. Acesta nu a fost recasatorit dar locuia in concubinaj cu cineva. Locuiau intr-un apartament unde este propietara concubina iar tatal nu apare deloc im contractul de vanzare-cumparare al apartamentului.
Tatal a contribuit cu o suma de bani pt a cumpara acest apartament. Au semnat o declaratie la notar pentru aceasta contributie (chiar asa scrie pe declaratie, nu donatie).
Intrebarea este: fiica tatalui decedat pe care o are din prima casatorie are dreptul la acea suma de bani cu care a contribuit? Decedatul nu mai are altii copii si nici concubina.
Multumesc tare mult.!