avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate braxton11

Activitate braxton11

Răspuns la discuția Certificatul de Viata
Am citit cat am putut de mult despre acest Certificat de viata ,si in special despre pagina A. Cert este un lucru, ca nu se trimite pensionarilor nerezidenti ,la domiciliul lor, Certificatul de viata. Mi s -a recomandat de Casa de pensii sa tiparesc din computer Certificatul de viata si sa-l trimit ( numai paginile B si C ) -prin e mail cat si originalele prin posta (recomandata -SIC! ) . M-am conformat. Le-au primit .
Multumesc Mara .Esti foarte amabila raspunzindu-mi.
Răspuns la discuția Certificatul de Viata
Multumesc Mara. Un lucru nu-mi este clar si te rog sa ma ajuti. Am trimis e mail pentru o situatie diferita si Casa locala de pensii mi-a dat numar de inregistrare la acea cerere ( la solicitarea mera bineinteles).
Cinstit nu vad deosebirea in a trimite o cerere la Casa de pensii : 1 / prin e mail ; 2/ printr-o cunostiinta din Bucuresti (fara a avea procura SPECIALA de la mine ; 3/ prin Firma de curierat cum zici tu ( nici curierul nu are procura de la mine).
In toate aceste cazuri bineinteles solicit numar de inregistrare pe exemplarul care se va intoarce la mine. Cea mai sigura metoda de a trimite o cerere acolo mi se pare prin e mail considerind locatia mea. Atata vreme cat primesc un numar de inregistrare la ea sunt ok cu asta. Care este practica curenta de comunicare a Caselor de pensii cu pensionarii nerezidenti ?
Eu am solicitat la Casa de pensii pagina A a Certificatului de viata prin e mail si am primit raspuns negativ. Am raspunsul lor in scris ,prin email.


Răspuns la discuția Certificatul de Viata
Multumesc mult Mara. De altfel l-am cerut prin email dar nu mi-au dat numar de inregistrare la cererea mea ( si nici eu nu am cerut-greseala mare a mea!) ,cu toate ca in opinia mea,ar fi trebuit sa imi dea un numar de inregistrare fara sa cer eu. Un mesaj sub forma de e mail ramane in system si nimeni nu poate spune ca nu am cerut Certificatul de viata ,incluzand pagina "A" ,mai ales ca am primit un raspuns (negativ) pe aceasta tema de la un reprezentatnt CNPP. Probabil ca urmatorul pas sa fie Sesizari la CNPP si apoi avocat .
Multumesc inca odata.
Buna tuturor,
Sunt pensionar NEREZIDENT ( cu domiciliu stabil in Statele Unite ). In fiecare an ar trebuii sa primesc de la Casa de pensii locala Certificatul de viata LA DOMICILIUL MEU ( conform legii ) continand trei pagini ). Pagina "A" trebuie sa fie completata , semnata si stampilata de Casa de pensii locala Paginile "B" si "C" sunt treaba mea pe care trebuie sa le trimit completate ,semnate si parafate la notar aici in Statele unite. Casa locala de pensii NU TRIMITE insa pagina 'A" ,care pentru mine contine date foarte importante despre pensia mea. CNPP spune ca este o practica curenta asta sa nu fie trimis pagina A .
Ce pot face sa primesc acest Certificat de Viata la domiciliul meu conform legii ? Voi aprecia orice raspuns care sa ma ajute sa primesc aceasta pagina A .
Răspuns la discuția Pensie nerezident
Multumesc Dapix.
Am lamurit problema cumva. Nu am dreptul la pensie minima pentru ca am domiciliu stabil in Statele Unite ( (OUG nr 6/2009) .
Buna ziua,
Comparand extrasul de cont de la banca (unde imi depun pensia -talon mov) apare discrepanta intre pensia minima la care am dreptul si sumele trimise de Casa locala de pensii la contul meu din banca. Am facut cunoscut asta Casei locale de pensii si… liniste totala. Vreau drepturile care mi se cuvin . Ce trebuie sa fac pentru asta in conditiile in care Casa locala de pensii nu raspunde la email ale mele? Din punct de vedere legal am dreptul sa dau in judecata Casa Locala de pensii pentru incalcare in mod repetat si cu buna stinnta a drepturilor mele la pensie minima? Multumesc.