avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters59029

Activitate ContSters59029

Dupa expirarea unui contract de inchiriere daca locatorul continua sa incaseze chiria in baza acestui contract se poate spune ca opereaza tacita relocatiune in aceleasi conditii si pe aceiasi durata ca si contractul initial ?
Daca opereaza tacita relocatiune, locatorul poate veni la o perioada de cateva luni (in care acesta a incasat si incaseaza chirie in baza contractului anterior ), cu un nou contract in care sunt intoduse cateva clauze noi, prin care acesta poate rezilia contractul (EX - pentru sistematizare)?

Va multumesc
Răspuns la discuția Cumparare spatiu comercial
Scuze

Spatiul face parte din proprietatea privata a Primariei
Exista o cere tip pentru cumpararea spatiului comercial in care momentan sunt chiriasi?
De unde se poate procura sau cum se intocmeste o asemenea cerere, ma poate ajuta cineva cu un model de cerere?

Va multumesc
1. Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de :
- care sunt conditiile in care se paote cere comletarea proprietatii;
- exista vreo cerere tip si daca da unde sepoate gasi;
- daca are cineva o asemenea cerere s au daca ma poate ajuta cu un model de cerere.
Pe terenul respectiv doresc sa fac o constructie si vreau sa iau in completarea proprietatii inainte de a face proiectul.

Va multumesc
Răspuns la discuția LICITATIE
OK
MERSI PT INFORMATIE
Răspuns la discuția LICITATIE
cred ca a fost o gresala de exprimare din partea mea
am cumparat doar terenul care nu avea pe el nici o constructie doar o temelie in momentul cand am cerut punerea in posesie la masuratoare am constatat ca pe el se afla amplasat o parte din acel acel chiosc si am cerut eliberarea terenului cand mi sa dat acel act in alb sa il semnez.
sunt 8 luni de la actionarea in instanta si pana acum nu am reusit sa obtin decat amanari
MULTUMESC
SCUZE PENTRU GRESALA DE EXPRIMARE
Discuție LICITATIE
am participat la o licitatie pentru un teren constructie spatiu comercial pe care am castigato. din acest moment au aparut problemele din partea primariei. am reusit sa inchei precontractul in ultima zi pentru ca au gasit tot felu de motive sa nu il inchei imi cereau sa fac eu cadastu sa inscriu in cartea funciara , pai cum fara nici un act ? si ma puneau sa semnez acest precontract in care eu ma obligam sa fac toate aceste acte. am reusit sa ii conving sa le faca dansii si sa inchei precontractul. dar problema este ca refuza sa predea terenul si actul de proprietate . oare pentru ca terenul avea pud facut pe numele altei persoane cu doua luni inainte de licitatie? refuza sa elibereze terenul . in caietul de sarcini terenul era liberi de sarcini si acum refuza sa iil elibereze pe el aflandu se un chiosc de aluminiu. vor sa semnez un act in alb fara data fara numar de inregistrare fara nr lotului am refuzat cerand sa fie completat acest act si eliberat complet terenul si apoi il semnez. dar refuza sa faca acest lucru .terenul a fost platit cu mult mai devreme decat era prevazut in caietul de sarcini nu a fost nici o probleba sa incaseze banii. si acum refuza zic ca este lipsa de interes din partea mea . pai cum sa iau eu terenul cu acel chiosc amplasat pe el?cum il mai mut eu de acolo daca are contract de inchiriere cu primaria eu ce fac? am actionat in judecata dar se pare ca nu pot obtine ceva CE AM CUMPARAT SI L AM MAI SI PLATIT IN AVANS. POATE MA POATE AJUTA CINEVA SA MA INDRUME .
MULTUMESC.