avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate lidia.precup

Activitate lidia.precup

Bună seara!
Vă rog să mă ajutați cu următoarea speță: liceu care are școală de șoferi. Dorim achiziționarea unei noi mașini pentru școala de șoferi! În vara anului 2023 a apărut o ordonanță de urgență prin care ni se interzicea achiziționarea de autoturism, chiar și prin leasing. Vă rog să imi comunicați dacă s-a modificat ceva între timp, putem achiziționa sau nu mașina pe liceu? Vă rog și cadru legal.
Vă mulțumesc!
Pentru un concurs de administrator financiar grad I (contabil sef) intr-un liceu, care este vechimea in specialitatea studiilor necesara conform legii??
Mi s-a spus ca 7 ani, insa nu gasesc un cadru legal. In cautat in Legea 153 dar nu am gasit nimic. Exista vreun nomenclator referitor la asa ceva?

Va multumesc frumos!!!
Buna ziua,

Va rog ajuor.
Am inregistrat in luna iulie pe 2131 un echipament achizitionat pt o spalatorie auto si bineinteles am inregistrat si amortizarea aferenta. Am avut control si mi s-a spus ca acest echipament a fost investitie si pana spalatoria auto nu functioneaza nu trebuia sa inregistrez amortizarea.
Cum fac amortizare storno? Cum modific in luna iulie (pot sa merg retroactiv) sa pun echipamentul pe investitie?
Amortizarea o inregistrez in momentul in care spalatoria este pusa in functiune?
Multumesc