avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriella1431

Activitate Gabriella1431

Răspuns la discuția Litigiu
Problema este că acolo se locuiește în permanență. Iar pe teren are contruite anexe gospodărești
Discuție Litigiu
Bună seara. În urmă cu 11 ani am construit o casa pe un pământ donat de la bunica mea. Acum 5 ani am vrut să construiesc și gardul doar că am avut surpriza să aflu că am rămas cu mai puțin pământ decât am in acte. Vecina a intrat pe pamantul meu aproximativ 20 mp. Am inceput un proces care este încă în desfășurare. Terenul aparține familiei din 1993. Vecina a cumpărat în anul 2000. Expertul desemnat de tribunal a constatat că a intrat 20 mp. Nelămurirea mea este următoarea. Ea a prezentat acte conform cărora casa este una de vacanță. Ce înseamnă mai exact aceasta casă de vacanță în centrul orașului? Iar o a doua întrebare ar fi dacă există posibilitatea ca instanța să o oblige să se retragă sau e posibil să recuperez doar o parte din cei 20 mp. Vă mulțumesc
Cum este definită legal o casă de vacanță?
Bună ziua. In ultimii 2 ani am frecventat o postliceala seral cu frecventa zilnică. Aș vrea să știu dacă pot lua indemnizație. Scoala am terminat-o în iunie și am născut în octombrie. Vă mulțumesc
Răspuns la discuția Litigiu
Am actul de proprietate avizat recent de OCPI... Pământul a fost a stra-bunicii mele. Ea l-a donat bunicilor mei. Stea-bunica a murit acum 3 ani, iar bunicul a murit acum 2 ani. Iar actul de proprietate este unicul act care îl avem pentru acel pământ
Discuție Litigiu
Bună ziua. În anul 2008 bunicii mei au început construcția unei case. (finalizată și în folosință in prezent). In anul 2016 aceștia au decis să facă și gardurile care imprejmuiesc casa deoarece când au făcut casa, nu nai aveau bani să facă și gardul. In 2016 li s-a spus că din păcate nu se poate face gardul deoarece nu le iese pământul. Vecina intrase pe proprietatea noastră cam 16 m2. Au încercat să discute cu vecina să ajungă la o înțelegere și nu au reușit. Așa că s-a ajuns in tribunal. Aici, in urma unei expertize s-a arătat că a intrat pe pământul nostru. Am depus la dosar act de proprietate, cadastre, ridicari topo, PUD... Astăzi ni s-a spus că vor acte care să arate de unde provine pământul. Dar noi am depus certificatul de proprietate. Ce alt act poate dovedi proveniența pământului? Va mulțumesc