avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate mariusbm

Activitate mariusbm

Buna seara,

Reprezint un SRL care obiect de activitate productia de confectii metalice, parti componente ale acestora, etc.
Doresc sa va intreb daca pot, legal, sa-mi vand produsele catre persoane fizice cu un avans si 3 - 6 rate egale fara dobanda, fara comisioane. Este posibil sau aceasta finantare poate fi facuta doar de IFN-uri sau banci?
Buna seara,

Va deranjez cu o nelamurire legata de posibilitatea de a vinde un produs, catre o persoana fizica, in 3 rate, fara dobanda sau comisioane.

Concret, doresc sa vand un produs cu 40% avans si doua rate egale de 30%, dupa cum am mentionat mai sus, fara dobanda sau cominioane de niciun fel. Pot face asta, in mod legal (gandindu-ma si la eventuale probleme legate de plata ratelor si recuperarea produsului) in baza unui contract?

Va multumesc!
Nu vreau sa sune pueril insa SMS-urile pot fi luate in calcul intr-o eventuala actiune in instanta?
Buna ziua! Stiu ca s-a discutat pe aceasta tema de nenumarate ori insa, cum fiecare caz este particular, indraznesc sa va cer totusi ajutorul. Parintii mei au imprumutat o suma de bani unui doctor renumit din localitate, fara contract, fara dobanda, doar in baza unui acord verbal. Desigur, motivul invocat de aceasta persoana a fost fals, parintii mei au cazut usor in plasa fiind vorba totusi de o persoana importanta. De doua saptamani, comunicam prin SMS-uri, ba ca e mama bolnava, ba ca e plecata din localitate, ba ca e cardul blocat, etc. Se poate formula o plangere penala impotriva acestei persoane pentru inselaciune sau abuz de incredere, avand in vedere faptul ca a profitat de statutul de medic pentru a pune mana pe acesti bani? Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns, faptul ca nu exista bunuri pentru un eventual sechestru este in defavoarea celui vizat?
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire, faptul ca Parchetul cere o situatie a bunurilor mobile/imobile apartinand unei persoane fizice la Administratia Finantelor Publice precede un eventual sechestru asigurator? De asemenea, aceasta actiune reprezinta o certitudine a faptului ca persoana cercetata penal va fi trimisa in judecata?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Va multumesc pentru raspuns.
Din pacate, nu exista nimic scris in ceea ce priveste amanarea platilor. Nu am primit nicio notificare decat citatiile direct. A nu se intelege ca dorim sustragerea de la plata restantelor dar totul a fost facut miseleste, cu zambetul pe buze. Banuiesc ca nu are nicio importanta in fata judecatorului faptul ca nu s-au desfasurat activitati comerciale in acel spatiu.
Buna ziua,

In urma cu cateva luni compania noastra a inchiriat un spatiu comercial pe care l-a renovat complet insa nu a fost desfasurata nicio activitate in acesta. Acum ne-am trezit cu citatii de la judecatorie pentru Ordonanta de plata (OUG 119/2007) desi proprietarul spatiului nu a pomenit nimic de aceasta actiune. S-au emis cateva facturi pe care le-am semnat si stampilat de primire dar nimic din comportamentul relatiei comerciale nu prevestea o astfel de intorsatura. Ce putem face pentru a ataca ori amana aceasta actiune? Repet, nu s-a pus problema rezilierii contractului, proprietarii fiind de acord cu amanarea platilor pana la inceperea activitatilor comerciale. Rog un raspuns rapid deoarece termenul este foarte aproape. Va multumesc!
@Brom

Multumesc pentru promtitudine.
Nu este cazul de bunuri mobile sau imobile aflate in proprietatea noastra ci numai maruntisuri care s-au adunat peste ani (calculatoare, TV, etc).
A nu se intelege ca dorim sustragerea de la plata datoriilor dar nu avem posibilitatea platii integrale a creditelor. Banuiesc ca executorul "taie si spanzura" fara a se putea negocia o esalonare a platilor, ce alta varianta exista?
Buna ziua,

Sunt sigur ca s-a discutat de nenumarate ori acest subiect dar rog un mic ajutor. Eu si sotia mea avem cate un credit de nevoi personale ramas neachitat din cauza problemelor financiare. Aceste credite au fost declarate scadente anticipat chiar daca s-a solicitat o re-esalonare a platilor acum cand ne-am "revenit" un pic pe plan material. In cazul emiterii titlului executoriu:

- pot fi executate bunuri, in special imobile, apartinand parintilor daca domiciliul meu si al sotiei este pe aceeasi adresa (desi nu s-a girat cu acestea)?
- pot fi executate bunuri apartinand societatii comerciale la care noi suntem asociati/administratori?
- exista vreun centralizator sau de unde stie un executor ce bunuri apartin unei persoane fizice?

Va multumim pentru ajutor!