avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1213 soluții astăzi
Forum Activitate cristinica1974

Activitate cristinica1974

Buna ziua,
Sunt mamica unei fetite diagnosticata in martie cu hipoacuzie bileterala profunda, care a implinit doi ani luna aceasta. Am aflat ca aceasta afectiune se incadreaza in gradul de handicap 3 si am inaintat actele pt eliberarea certificatului. Din pacate certificatul se va elibera in 6 mai anul curent, iar fetita a implinit deja 2 ani in aprilie. Intrebarea mea este : mai poate beneficia de alocatia de 200 lei/luna, alocatie care se acorda copiilor cu handicap pana la 3 ani?
Intreb deoarece cand am fost la primarie sa ma interesez pt actele necesare prelungirii alocatiei pana la 3 ani am intampinat greutati, mi s-a sugerat ca certificatul de handicap trebuie depus pana la varsta de 2 ani si ca este posibil sa nu se prelungeasca aceasta alocatie.
Tin sa precizez ca m-am intors la munca de 2 luni si nu doresc prelungirea indemnizatiei maternale.
Va multumesc!
Răspuns la discuția societatea ca tert poprit
Poprirea s-a retinut la data platii salariului, dar viramentul catre beneficiar ma interesa in cate zile pot sa-l fac, deci plata efectiva. Multumesc!
Buna ziua!
Sper ca am ales bine categoria juridica unde ma incadrez, daca nu, imi cer scuze, sper ca adminu sa rectifice.
Societatea unde lucrez a primit o decizie judecatoreasca prin care este somata sa impuna poprire pe salariul unui angajat obligat la pensie alimentara. Intrebarea mea este : exista un termen legal in care societatea trebuie sa vireze acesti bani? Sa presupunem ca salariile sau dau in data de 12 ale fiecarei luni. Care este termenul limita la care pot face viramentul bancar , presupunand ca poprirea s-a retinut?
Va multumesc!
Răspuns la discuția cum obtin sentinta de divort?
Va multumesc mult pentru lamuriri.
Răspuns la discuția cum obtin sentinta de divort?
Stiu sigur ca decizia a fost definitiva si irevocabila, dupa atati ani de zile prin tribunale stiu diferenta. Cererea despre care vorbiti unde trebuie s-o inaintez? Pt ca sa depun aceasta cerere este necesar sa imi trimit avocatul sau trebuie sa fac toate aceste lucruri personal? Momentan avocatul meu este plecat din tara iar problema devine urgenta. Multumesc!
Răspuns la discuția cum obtin sentinta de divort?
Avocatul a spus clar ca decizia este irevocabila, divortul nu a fost prin acord , de aceea a si durat o perioada foarte lunga , peste 6 ani. Nici unul din parti nu a solicitat o copie a hotararii. Totusi, ce este de facuT? Va multumesc pt promtitudine.
Concret : divortul s-a pronuntat acum 3 ani si ceva, decizia a fost definitiva si irevocabila; problema este ca aceasta decizie nu a fost trimisa la partile implicate in divort prin posta sau altcumva. Acum respectiva decizie este necesara pt depunerea actelor de casatorie civila. Care este procedura si mai ales cat de mult dureaza? Va multumesc anticipat.