avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate Marius Ciu

Activitate Marius Ciu

Buna seara, reprezint o firma de transport. Am facut un transport pentru un client care se pare ca nu achita factura de transport. Am apelat la o firma de recuperari creante care a intreprins toate demersurile pe cale amiabila. De-a lungul timpului, firma de recuperari a primit mai multe promisiuni telefonice de plata, dar pana in prezent nu a facut dovada platii.
Acestia mi-au comunicat ca urmatorul pas in demersurile de recuperare este actionarea in instanta a debitorului. Pe langa acest demers, pot face si o plangere pentru inselatorie ? Am toate discutiile pe whatsapp in care acesta imi confirma ca imi plateste dar nu o face.
Multumesc
Buna ziua,
De curand am sustinut un interviu pentru ocuparea unui post de conducere la o societate pe actiuni, care se ocupa de transportul public local, societate la care primaria este actionar.
Concursul a fost organizat de catre o firma de recrutare, probabil mai mult ca ''paravan''. In cazul in care contesta cineva, primaria sau CA - ul sa zica ca nu are nici o implicare. Desi aparent pare totul ok organizat, am informatii ca la conducerea companiei va fi numita o persoana aleasa preferential deci nu prea conteaza firma de recrutare, e doar o intelegere intre parti si tot concursul a fost doar formal.

Daca am un background profesional superior celui care probabil va fi numit, pot actiona in vreun fel ? Catre cine pot face o contestatie? Ma intereseaza macar sa aflu criteriile care au stat la baza deciziei de numiere.

Multumesc