avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate Adina22

Activitate Adina22

Răspuns la discuția Lucru la domiciliu
Asa este,oricum va multumesc pentru timpul acordat :love2:
Răspuns la discuția Lucru la domiciliu
O mama are mult de lucru intro casa, incepand de la mancarea familiei, curatenie si ingrijire copil. Daca are probleme de sanatate cu copilul are si mai mult. Nu stiu daca veti face fata cu lucrul la domiciliu daca nu aveti un spatiu adecvat special amenajat.

Nu prea am de lucru pt ca locuiesc cu cumnata mea care face tot(pt ca asa am facut si eu cand a nascut ea) si ma mai ajuta si sotul.Practic nu fac nimic decat sa am grija de copil.Si probleme de sanatate slava domnului bebe nu mai are
Care este motivatia vointei de a lucra la domiciliu ? Ca sunteti intro situatie dificila financiar sau ca pur si simplu simtiti nevoia unui angajament care sa va imbunatateasca nivelul de trai ?

Ambele.Am nevoie si de bani(se stie cred ca un copil e destul de costisitor de crescut),dar simt nevoia sa fac ceva ,simt nevoia unui angajament dar pentru ca asta m-ar ajuta sa ma destind.
Expresia "ma descurc cu orice indiferent de domeniu " nu e prea incurajanta pentru un angajator.
Un angajator vrea sa auda: stiu sa fac asta foarte bine, asta stiu dar nu prea bine ca am lucrat doar atatea luni.."

Stiu asta,dar ar dura prea mult ca sa scriu asa pt ca stiu sa fac de toate : de la contabilitate,gestiune,vanzare,facturare,receptie marfa pana la curatenie si aranjarea produselor in rafturi.
Locuiesc in Bucuresti.
Am 23 de ani si un bebe de 3 luni.Din cauza lui bebe nu mai pot munci(a fost bolnavioara si nu o pot lasa inca cu altcineva pt ca mananca altfel,trebuie tinuta altfel,etc).Dar as vrea totusi sa fac ceva acasa.pot face contabilitate primara de exemplu sau orice altceva.
Am fost studenta in cadrul Universitatii romane de stiinte si arte Gheorghe Cristea, la zi,facultatea Finante si Banci.nu am putut sa merg la cursuri in anul 3 din cauza sarcinii si nici sa-mi dau licenta la sfarsitul anului 3,adica acum in vara cand am nascut.
Nu stiu incotro sa ma indrept si unde sa caut,asa ca speram ca cineva imi poate oferi ceva aici ,indiferent de domeniu sau dificultate(ma descurc cu orice)
Răspuns la discuția faliment firma
Am si eu o intrebare legata de falimentul unei firme.Este vorba de magazinele Teknosa,adica de partea romaneasca a firmei, Primex.
Am fost angajata lor din 10 octombrie 2007.Acum am nascut ,sunt acasa,nu stiu inca daca concediile medicale au ajuns la firma sau ce s-a intamplat cu contractul meu(toti si-au dat demisia,eu fiind gravida nu ),pt ca nu mai pot contacta firma.
Intrebarea mea este: ne mai pot ei plati salariile restante avand in vedere ca sunt in faliment?mie mi s-a spus initial ca salariile,sumele restante inclusiv bonurile de masa vor fi platite cand va veni executorul.Adica acesta va rezolva datoriile catre angajati.Ni se spusese ca acesta va veni pe 25 mai.Apoi ca in iunie,apoi am intrat in spital,am nascut si abia am iesit.Deci nu am mai discutat cu nimeni.
Cum pot face sa mi se plateasca restantele(am 2 luni)?
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Din pacate contractul de la firma de brokeraj nu am cum sa il inregistrez acum....nu stiu de ce dar si atunci a fost greu de inregistrat si de aceea nu s-a intamplat acest lucru.Ulterior plecarii mele din firma am aflat ca s-a renuntat chiar la acele contracte si toti angajatii au fost inregistrati ca PFA-uri.
Multumesc oricum pentru lamuriri,acum stiu si eu ce ma asteapta:((
Vad ca nu s-a mai postat de mult aici dar vin eu cu o problema.
M-am angajat in data de 09.10.2007.Am aflat ca sunt gravida iar acum o luna jumate firma a dat faliment.Ne-au pacalit si in consecinta toti angajatii ne-am dat demisia,aceasta urmand sa se incheie pe data de 25.05.2008.La doua zie de la aceasta data am luat legatura cu cineva de la firma pentru a ma interesa de cartea de munca.Mi s-a spus ca eu sunt pontata normal pana pe data de 22.05.2008 si ca daca vreau se poate sa nu imi incheie contractul de munca.La sfatul doamnei cu care am vorbit am facut o cerere pentru concediu de odihna pe perioada 23.05.2008 - 31.05.2008. Din data de 1.06.2008 urmeaza sa imi iau prenatalul.O sa nasc prin cezariana prematur in jurul datei de 16.06.2008.
In aceste conditii exista vreo sansa de a beneficia de indemnizatie?Mentionez ca am mai multe luni pe cartea de munca insa inainte de ma angaja la aceasta firma am avut pauza mare din doua motive: am lucrat 4 luni la o firma de borkeraj credite unde nu mi s-a redeschis cartea de munca,urma sa muncim in baza unui contract de mandatar care insa nu s-a facut.Apoi nu m-am mai angajat pentru ca mama a fost foarte bolnava si am fost nevoita sa stau acasa cu ea.
Poate ca nu pot beneficia de indemnizatie in situatia in care sunt acum,dar as putea sa platesc lunile care imi lipsesc de pe cartea de munca?As plati un an numai sa pot beneficia de indemnizatie.
In cazul in care pentru mine nu e nici o solutie,sotul poate lua indemnizatia dar fara sa ia si concediu?Sau poate beneficia numai de cei 300 lei daca se duce si la munca?
Mai este valabila prima de 100 de lei?
De asemenea am auzit ca exista o alta prima pe care o plateste firma si care poate fi chiar egala cu un salariu.Este adevarat?Si daca da,in ce conditii se poate obtine si de care din soti?

Imi pare rau ca m-am intins asa mult dar am ajuns pur si simplu la disperare,nu mai stiu ce sa fac.

Multumesc anticipat,
Adina