avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate srb.lacra

Activitate srb.lacra

-nu mi s-a dat nici un exemplar cand am vizionat casa, nici macar nu m-a dus el la casa,ne-am intalnit in fata portii, mi-a spus ca agentia are contract cu proprietarul si noi nu trebuie sa platim nimic,
-contractul de vizionare nu are termen de valabilitate,este trecuta doar data vizionarii
-proprietarul este un cetatean strain,iar la vizionare a fost prezenta o prietena a dansului(care nu avea nici o imputernicire din partea proprietarului, asta am aflat acum,de la agentie ni s-a spus ca este imputernicita de proprietar sa vanda casa), iar acea prietena este trecuta in antecontract ca fiind promitent-vanzator, dar nu este trecuta calitatea pe care o are dansa,
-in antecontract scrie ca agentia va percepe penalitati de 1% pentru fiecare zi de intarziere,pe langa acel comision.
Buna ziua,
Am semnat un contract de vizionare cu o agentie imobiliara,contract care la data semnarii nu era trecut nici un fel de comision,agentul spunandu-mi ca nu ma costa nimic,dar ca asa se procedeaza,mentionez ca acel contract a fost scris intr-un singur exemplar care a ramas la agent.Toate bune si frumoase pana in momentul cand trebuia sa semnam vanzarea-cumpararea la notar, atunci agentia imi cere sa platesc comisionul de 3% din pret de vanzare, eu refuzand,imi spun ca trebuie sa platesc deoarece am semnat contractul de vizionare si imi aduce o copie pe care surpriza, era trecut acel comision de 3%. Ce fac in aceasta situatie? Cui ma pot adresa? Cei de la agentie spun ca ma dau in judecata.
Răspuns la discuția diminuare concediu odihna
Va rog,chiar nimeni nu poate sa-mi raspunda?
De la servici am primit un raspuns de genul: "asa scrie, asa facem", unde anume si ce scrie?
Buna ziua.
Am avut concediu medical din data de 15.04.2011 pana in 07.05.2011,din care 7 zile internata,la reintoarcerea in activitate am avut neplacuta surpriza sa constat ca -pe luna aprilie am 2 zile lipsa la servici nemotivate,
-si din concediul odihna ramas pe acest an mi se vor lua 2 zile, pe motiv ca am avut CM mai multt de 7 zile consecutiv.
Intreb : este legal acest lucru?
referatul este din data de 26.10,iar eu am aflat de el abia ieri cand mi s-a inmanat convocarea
nu am mai avut alte sanctiuni,dar la noi si daca nu dai buna ziua ti se ia 10%din salariu pe 1 luna,asa ca ma pot astepta la orice
mentionez ca acel dulap in mod normal este prevazut a fi inchis dar incuietoarea este defecta prin urmare....cine ar trebui sanctionat(toti sefii stiu de defectiune)