avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

referatul este din data de 26.10,iar eu am aflat de el abia ieri cand mi s-a inmanat convocarea
nu am mai avut alte sanctiuni,dar la noi si daca nu dai buna ziua ti se ia 10%din salariu pe 1 luna,asa ca ma pot astepta la orice
mentionez ca acel dulap in mod normal este prevazut a fi inchis dar incuietoarea este defecta prin urmare....cine ar trebui sanctionat(toti sefii stiu de defectiune)
Ultima modificare: Vineri, 13 Noiembrie 2009
srb.lacra, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 13:26, 13 Noiembrie 2009
Daca in Regulament se prevede ca rola de etichete trebuie sa stea in dulap si acolo ati lasat-o dvs, atunci asta este prima proba in favoarea dvs.
In aparea dvs puteti aduce orice probe si martori care sa va sustina nevinovatia.
Sanctiunile se acorda in functie de gravitatea faptea si prejudiciul societatii, numarul abaterior, conduita generala a angajatului, sanctiuni anterioare, de mai multi factori se tine cont.
in principiu mai intai se da avertisment, penalizare, retrogradare, desfacerea contractului de munca.
1. Referatul primindu-l trebuia sa primiti si o convocare scrisa la Comisia disciplinara.
2.Puteti sa va formulati apararile aducand orice in sprijinul dovedirii nevinovatiei ori culpei d-voastra: martori, dispozitiile din ROI, fisa postului, etc.
3. Codul Muncii prevede nu numai sactiunilor ci le aseaza si intr-o ordine a importantei lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere disciplinara abuziva geosau geosau buna seara, am fost concediat disciplinar abuziv de o comisie disciplinara evident partinitoare, (vezi toată discuția)
Conflict de munca. Emanuel@ Emanuel@ Buna ziua, Va rog, daca se poate, citeva lamuriri : lucrez intr-o companie de mai bine de 1 an iar acum 2 zile am incalcat ROI fumind in spatiu neamanajat ... (vezi toată discuția)
Comisie disciplinara adrianf adrianf Saptamana viitoare sunt convocat(printr-un convocator) la o comisie disciplinara. Pot cere firmei ca cercetarea care se va face sa fie inregistrata in ... (vezi toată discuția)