avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate yo_raluK

Activitate yo_raluK

Discuție O intrebare!!!
Cum as putea sa fac succesiunea la casa dupa moartea tatalui meu?Mentionez ca sora mea e plecata din tara de 20 de ani si nu stiu nimic de ea,nici unde locuieste.Ce e de facut in acest caz?Multumesc anticipat...
Răspuns la discuția Nelamurire...
Multumesc pentru raspunsuri.Dar mai am o nelamurire:nu mai stiu nimic de sora mea de 20 de ani...in 1986 a plecat din tara,iar din 1988 nu am mai avut nici o veste de la ea...cum procedez in acest caz?
Discuție Nelamurire...
Tatall meu a detinut o casa de la bunicul meu,respectiv tatal lui.In urma cu 6 ani mama mea a murit.Anul trecut a murit si sora mea.In urma cu putin timp a murit si tatal meu,care nu a facut niciodata acte pe casa bunicului.Mentionez ca mai am o sora de care nu mai stiu nimic de 20 de ani..si fiica surorii mele care are 17 ani...cum se va imparti casa in aceasta situatie?La cat are dreptul nepoata mea prin lege?Multumesc anticipat.
Multumesc,dar imi puteti spune ce drepturi are nepoata mea,in aceasta situatie?.Mentionez ca are 17 ani iar mama ei,respectiv sora mea,a murit in urma cu 2 ani?
Am nevoie de un sfat.Tatal meu este mostenitorul unei case impreuna cu sora lui.Sora a murit de curand si nu are nici un mostenitorsi nici sot.Nu au acte pe casa,acestea fiind pierdute de mult timp.Tatal meu vrea acum sa faca acte la casa dar pe numele meu.Situatia e urmatoarea:am o sora in State de care nu mai stiu nimic de 20 de ani.Mama si cealalta sora sunt decedate si de la sora decedata am o nepoata.Ce fel de acte trebuie intocmite?Sa-mi faca tata act de donatie sau cum?Cine ar putea sa atace actul de donatie in acest caz?Si daca este posibil cum poate fi impiedicat acest lucru?Multumesc anticipat pentru orice sfat...