Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune pe casa fara acte. Transfer ulterior numai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune pe casa fara acte. Transfer ulterior numai catre unul din copii

Am nevoie de un sfat.Tatal meu este mostenitorul unei case impreuna cu sora lui.Sora a murit de curand si nu are nici un mostenitorsi nici sot.Nu au acte pe casa,acestea fiind pierdute de mult timp.Tatal meu vrea acum sa faca acte la casa dar pe numele meu.Situatia e urmatoarea:am o sora in State de care nu mai stiu nimic de 20 de ani.Mama si cealalta sora sunt decedate si de la sora decedata am o nepoata.Ce fel de acte trebuie intocmite?Sa-mi faca tata act de donatie sau cum?Cine ar putea sa atace actul de donatie in acest caz?Si daca este posibil cum poate fi impiedicat acest lucru?Multumesc anticipat pentru orice sfat...
daca aveti sora, cel mai bine ar fi ca tatal dvs. sa va faca acte de vanzare-cumparare...

av. vasilescu
Multumesc,dar imi puteti spune ce drepturi are nepoata mea,in aceasta situatie?.Mentionez ca are 17 ani iar mama ei,respectiv sora mea,a murit in urma cu 2 ani?