avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate auraspacuras

Activitate auraspacuras

buna ziua
tin in primul rand sa va multumrsc pentru raspuns.
Deci daca am inteles eu bine ,este cel ami bine sa deschid un cont la CEC pe numele meu -cu dreptul de a ridica fosta X suma si sa fac tot posibilul de ai trimite copia exrasului de cont ca sa poata ridica banii.
#-o #-o #-o #-o
Buna ziua
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat :#-odeci trebuie sa platesc pensia alimentara fetitei mele ,am restanta de cateva luni,insa nustiu cum sa procedezi,fosta sotie a plecat cu copilul in Spania si acolo locuieste,nu am nici o adresa de lor,insa m-ea transmis un mesaj unde era notat decat un IBAN deschis la o banca din Spania,fara nici o adresa nici un nume nimic,si ma tot ameninta ca ma da in judecata daca nu depun banii.Am fost la BCR pentru a-mi deschide un cont dar ei me-au spus ca oricum nu pot depune banii din motiv ca nu au toate datele referitoare la banca si detinatorului contului care l-am prezentat si asta ar insemna sa platesc comisioane.. comisioane ..Ce pot face in acest caz?de la fosta sotie nu am nici macar un nr de telefon ca sa pot lua legatura cu ea...Pot deschide un cont pe numele copilului (minor)aici in Romania? Fiindca nu doresc sa mai am probleme.
VA multumesc anticipat si astept raspunsul Dv
Răspuns la discuția proprietate prin uzucapiune????
aoleeeeeuuuu,mi s-au incurcat toate itele:sorry:deci nici nustiu de unde sa incep si ce sa fac
buna seara,ajutati-ma ca... #-o .....sa ma agati de un fir care sa aiba un final =D>
sunt divortat dar partajul nu l-am facut,(avand de impartit o casa si un teren intravelan)sotia a parasit copii si domiciliu in 1979 ,acuma eu nustiu cum sa fac mai bine...prima intrebare ar fi :
e posibil sa dobandesc drepul de propietar unic prin UZUCAPIUNE ?
poate fi decazuta din dreptul de proprietate fosta sotie,intrucat 30ani nu a mai intrat in curte fiind plecata din localiate?
Da asa cred ca voi face,spre avocat si la partaj,sa vedem ce mai fc dansa-X-(sper intr-un final=D>
da am inteles in privinta partajului dar ce putem face in cazul actului de divort,in fine tatal meu este hotarat sa plateasca pentru faptul ca a falsificat divortului fara macar sa fie anuntat
Mersi pentru intrebare
pe teren avem contractul de vanzare cumparare , pe casa avem certificat de proprietate autorizatie de constructie...in fine toate actele necesare pentru a face un contract de V-C,pe care urma sa le facem pe numele meu,plus cadastru,insa intabularea urma sa se faca direct pe numele meu ,asa ne-a explicat notarul
Buna ziua,
Ma adresezi (din partea tatalui meu) la Dv in rugamintea de a primi unele sfaturi in rezolvarea unei probleme:Tatal meu sa casatorit in anul 1967 in urma caruia a rezultat 4 copiii,au procurat de la bunicul din partea tatalui un teren ,in 1970 au construit o casa,iar in 1980 (eu avand varsta de 1,4ani,fiind cel mai mic)mama ne-a parasit si dusa a fost,dupa aproape 30ani sa intors in satul ei natal unde are o casa de la tatal ei fiind la momentul dat recasatorita.Dupa atata amar de vreme me-am cunoscut si eu mama care a fost cu propunerea de a imi face acte pentru casa care a construit-o cu tatal meu.Neavand nici un act eu am inceput toate cautarile si prin toate arhivele pana intr-un final am ajuns cu greu la cartea funciara(precizezi ca din partea tatalui meu nu e o prob.el ramane cu mine)
Pana aici am fost sustinut de ea ,chear mea dat si toate actele necesare din partea ei ,adica certificat de nastere,copie buletin ,act de divort cu tatal meu etc.dar..........inainte cu cateva ore de a ne prezenata la notar SURPRIZA DNA MAMA nu mai vrea sa se prezinte pentru a semna actul de vanzare cumparare:(:O
Acuma la discutiile care le-am avut cu ea inainte am intrebat-o cum a facut divortul cu tatal meu fara ca macar el sa stie unde raspunsul a fost "cu relatii si e ..."deci in actul de divort e tatal meu este trecut cu domiciliu in localitatea si in acelasi bloc cu ea,pe cand tatal meu nu a fost in veata lui pe acolo,fiind facut difinitiv la o data si irevocabil (adaugat cu pix)la alta data .CLAR ca este un act fals
Acuma intrebarea mea este ce pot face in acest caz ?pot sa fac o plangere? unde? in localiatetea unde a fost pronuntat sentinta de divort?
Si inca ceva :
pot sa dau la partaj(in numele tatalui) casa si teren ,fiindca bunurile ea si l-ea luat cand a plecat ?
sunt sanse ca sa obtinem un procent mai mare ? daca ea a parasit domiciliu de aproape 30ani si noi am fost crescuti de bunica din partea tatalui,si toate cheltuielele de intretinere ,impozit sunt si au fost supoartate de tatal meu.(vreau sa precizezi ca pensie alimentara nu a platit,avand un certificat unde a fost sanctioanata la 4 luni inchisoare conform art1d.2 a si g din decembrie 153/1970,dar a fost iertata de tatal meu,acuma dupa atata timp ajung sa devenim dusmani....asta e veata.
Eu va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi macar sa stiu daca se merita sa lupt ca deja am obosit pana am obtinut toate actele :stunned:
Va multumesc anticipat si sper sa ma luminati
Buna,solicit ajutorul DV.poate gasesc aici un raspuns : parintii mei au hotarat sa-mi vanda casa cu teren mie ,ei fiind divortati legal ( partajul nu a fost facut )problema e ca toate actele au fost pierdute,dupa o goana de cateva luni eu le-am adunat,adica am obtinut contract de vanzare-cumparare a terenului(fara constructie)in marime de 600mp ,am facut cadastru ,dar in planul de amplasare si delimitare a imobilului suparafata masurata e de 727mp,notarul ne a explicat ca trebuie sa aducem dovada de proprietate pe diferenta de 127mp.Ne-am adresat la persoana care ne a facut cadastru si ne trimite din nou la notar....apropo contractul de vanzare cumparare a fost gasit la arhiva acte autentice are asta vreo legatura?ce trebuie sa facem in continuare???????????? Va multumesc anticipat